Japon bilim insanları: "Plastik siperlikler işe yaramıyor"

Japonya’da bir grup bilim insanı, yaptıkları çalışma sonucunda plastik siperliklerin neredeyse tamamen etkisiz olduğunu kaydetti.Japonya’nın Kobe kentinde RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi’nde...

DÜNYA 23.09.2020 - 23:57 23.09.2020 - 23:57

Japonya’da bir grup bilim insanı, yaptıkları çalışma sonucunda plastik siperliklerin neredeyse tamamen etkisiz olduğunu kaydetti.

Japonya’nın Kobe kentinde RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi’nde koronavirüse karşı yaygın olarak kullanılan plastik yüz siperliklerine dair çalışma yapıldı. Bir grup bilim insanı, yaptıkları çalışma sonucunda plastik siperliklerin neredeyse tamamen etkisiz olduğunu kaydetti.

SİPERLİĞE RAĞMEN YAYILIYOR

Siperlikler üzerinde yapılan bilgisayar hesaplamalarında, havadaki 5 mikrometreden küçük damlacıkların neredeyse yüzde 100'ünin siperliklere rağmen yayıldığı ortaya çıktı. RIKEN merkezindeki bilim insanları, 50 mikrometreden daha büyük damlacıkların yaklaşık yarısının da plastik yüz siperini geçtiği ve virüsü tamamen etkisiz hale getirmediğini belirtti.

"MASKELERLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA SINIRLI"

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Mato Tsubokura, “Simülasyonun sonuçlarından yola çıkarak, maalesef yüz koruyucularının, enfekte olmuş bir kişinin ağzından damlacıkların yayılmasını önlemedeki etkinliği, maskelerle karşılaştırıldığında sınırlı. Bu, özellikle 20 mikrometreden küçük damlacıklar için geçerli” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@