İzmir'de katledilen Deniz Poyraz doğduğu köyde anıldı

Mardinli kadınlar, İzmir HDP İl binasına düzenlenen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz'ın Ömerli'deki köyü Xirbêmirîşkê'ye yürüdü.Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Kadın...

TOPLUMSAL CİNSİYET 19.06.2021 - 15:57 19.06.2021 - 15:57

Mardinli kadınlar, İzmir HDP İl binasına düzenlenen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz'ın Ömerli'deki köyü Xirbêmirîşkê'ye yürüdü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Kadın Meclisi, Barış Anneleri Meclisi ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) İzmir'de HDP'ye yönelik düzenlenen silahlı saldırıda Deniz Poyraz'ın katledilmesini protesto etti. Kadınlar, Mardin'in Ömerli ilçesinde bulunan Poyraz ailesinin köyü olan Tavuklu'da (Xirbêmirîşkê) bir araya geldi. Köy girişinden Poyraz ailesinin 1990'da terk etmek zorunda kaldıkları evleri önüne yürüyen kadınlar, "Jin jiyan Azadî", "Şehîd namirin" sloganları attı. Yürüyüşte, Poyraz'ın fotoğrafları taşındı.
Yürüyüşün ardından ilk olarak konuşan Nusaybin Barış Anneleri Meclisi üyesi Perihan Altuğ, saldırıyı protesto ederek Deniz'in annesi Fehime Poyraz'ı selamladı. Kızıltepe Barış Anneleri Meclisi adına konuşan Hevlet Öncü de, annelerin daha fazla gözyaşı dökmemesi için herkesi harekete geçmeye çağırdı.

DÜNDAR: KATİLLERİ TANIYORUZ

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise, katliamın bir kişinin kendi başına gerçekleştirdiği bir saldırı olmadığına dikkati çekti. Saldırgan için "Kimse bize 'deliydi, sarhoştu' demesin" diyen Dündar şunları söyledi: "Biz katilleri de azmettirenleri de biliyoruz. Katilleri Diyarbakır'dan, Suruç'tan, Ankara'dan tanıyoruz. Diyarbakır'ın Suruç'un, Ankara'nın failleri açıktır. Rojava'da katliam yapanlar açıktır."
Poyraz'ın failinin AKP-MHP iktidarının ürettiği Kürt düşmanlığı olduğunu dile getiren Dündar, Deniz'in anısını yaşatacaklarını söyledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@