Depremzedeler, Ziraat Bankası’nın ödenecek miktarı boş bırakılan borçlandırma senetlerini AFAD'ın dayatmasıyla imzalamak zorunda kaldı.

Bahçeli: Kılıçdaroğlu bilmelidir ki, Türkiye’de Roboski diye bir yer yoktur, olmamıştır, olmayacaktır Bahçeli: Kılıçdaroğlu bilmelidir ki, Türkiye’de Roboski diye bir yer yoktur, olmamıştır, olmayacaktır

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan 6 bin 828 depremzedeye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından boş borçlandırma senetleri imzalattırıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, depremzedeler, Ziraat Bankası’nın ödenecek miktarı boş bırakılan borçlandırma senetlerini AFAD’ın dayatmasıyla imzalamak zorunda kaldı. Depremzede Taner Duman, “Borç miktarı belli olmayan bir senede imza atmak zorunda kaldık. İmzalamazsak 60 gün içerisinde hiç hak sahibi olamayacağımız söylendi” diye konuştu

"SENEDİ İMZALAMAZSANIZ HAK SAHİBİ OLAMAZSINIZ"

Depremde ağır, orta ve az hasar alan yerler için yıkım kararı veren AFAD, para karşılığı yeniden bina yapmak için 7 ayrı yerde proje alanı belirledi. 1819 binayı yıkan AFAD, evlerin tapusunu da Hazine üzerine taşıdı. Binaları yıkılan yurttaşlara taşınma ve kira yardımı dışında hiçbir ödeme yapılmazken, depremzedeler eşya yardımı alamadı, esnafa verileceği söylenen hibe verilmedi.

İddiaya göre AFAD ise hak sahipliği başvurusu yapan depremzedelere, 2 yıl ertelemeli faizsiz kredi verileceğini belirtip bunun için de para miktarının boş bırakıldığı senet imzalattı. Para miktarının binaların yapım maliyetine göre belirleneceğinin söylendiği öğrenildi. Senedi imzalayan depremzelere, ne kadar borçlandığı, evlerin metrekaresi ve kaçıncı kat olacağı belirtilmedi. Görevliler, borç senedini imzalamamaları halinde proje alanlarına yapılan evlerden hak sahibi olamayacaklarını, imzalamaktan başka çözüm yolu olmadığını söyledi. Çaresiz kalan yaklaşık 657’si ticarethane sahibi 6 bin 828 depremzede, Ziraat Bankası’nın ödenecek miktarı boş bırakılan borçlandırma ve taahhütname senetlerini imzalamak zorunda kaldı.

"BORÇ MİKTARINI BİLMEDİĞİMİZ SENEDE İMZA ATTIK"

Depremzede Taner Duman, “Bunun suç olduğunu bile bile imzaladık. İmzalamazsak 60 gün içerisinde hiç hak sahibi olamayacağımız söylendi. Bize bilgi verilmeden tapularımız Hazine’ye geçti, kamulaştırıldı. Devletin bana nasıl bir bina yapacağını, metrekaresini, katlarımızı ve daha doğrusu yapılacak binanın ne kadara mal olacağını dahi bilmiyoruz. Senetleri imzalamazsak kredi ve hak sahipliği imkânı tanınmayacaktı. Çaresiz borç miktarını bilmediğimiz senede imza attık” diye konuştu.

AFAD İzmir’deki depremde 115 yurttaşın yaşamını yitirdiğini, bin 34’ünün de yaralandığını açıklamıştı.