İzmir Büyükşehir Belediyesi, Katip Çelebi Üniversitesi'nin "kampüste öğrencilere ücretsiz yemek dağıtmak için izin almadılar" yönündeki açıklamasına belgeyle yanıt verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı imzalı resmi yazıda, 10 Ekim 2022 tarihinde üniversiteden yemek dağıtımı için izin istendiği görüldü. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasında, "İzin talebini içeren resmi yazımız üniversiteye ulaştırılmasına rağmen yemek dağıtımına giden araçlarımız güvenlik görevlileri tarafından üniversite kampüsüne gerekçe gösterilmeksizin alınmamıştır" dedi.

CHP’li Pınar Uzun: Nüfuz sahibi sapıkları koruyan anlayışın üzerine ateş olup yağacağız CHP’li Pınar Uzun: Nüfuz sahibi sapıkları koruyan anlayışın üzerine ateş olup yağacağız

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, "İzmir Büyükşehir Belediyesi ekonomik krizin derinden etkilediği üniversite öğrencilerinin beslenme sorununun çözümüne destek olmak amacıyla geçen yıl dört kamu üniversitesinde ücretsiz sıcak yemek dağıtım hizmeti başlatmış, bu yıl yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte mevcut dört kamu üniversitesine iki yeni üniversite daha dahil edilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı aşevinde üretilen sıcak, hijyenik ve sağlıklı yemekler Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Katip Çelebi Üniversitesi’nin yanı sıra öğrencilerden gelen talep üzerine artık İzmir Demokrasi Üniversitesi ile Bakırçay Üniversitesi kampüslerinde öğrenim gören gençlerimize de sunulmaktadır. Böylece dağıtılan yemek sayısı günlük 5 binlere ulaşmıştır" denildi.

"RESMİ YAZIYA 11 GÜN YANIT VERMEDİLER"

Katip Çelebi Üniversitesi'nin "kampüse girmek için izin almadılar" yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığı vurgulanan İzmir Büyükşehir açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Katip Çelebi Üniversitesi öğrencilerine sunulan yemek dağıtım hizmeti geçen yıl üniversitenin Çiğli Ana Yerleşkesi kütüphane bölgesinde yapılmasına karşın üniversite idaresinin bu yıl farklı bir tutum alarak öğrencilerin hizmetten yararlanmasına yönelik işbirliğine yanaşmadığını üzülerek ifade etmek durumundayız. 10 Ekim 2022 tarihinde izin talebini içeren resmi yazımız üniversiteye ulaştırılmasına rağmen yemek dağıtımına giden araçlarımız güvenlik görevlileri tarafından üniversite kampüsüne gerekçe gösterilmeksizin alınmamıştır. Genel Sekreter Vekilimiz Sayın Barış Karcı imzası ile üniversiteye iletilen resmi yazıya 11 gündür yanıt verilmemiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi gençlerimizin bu zorlu ekonomik koşullarda ücretsiz sıcak yemek hizmetinden mahrum kalmaması için dağıtım araçlarını kampüs alanı dışında konuşlandırarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Katip Çelebi Üniversitesi yönetiminin izin talebimizi işleme alarak gerekli kolaylığı sağlaması halinde, öğrencilerimiz geçen yıl olduğu gibi yemek dağıtımlarından daha sağlıklı koşullarda faydalanabilecektir. Konunun farklı alanlara çekilerek gereksiz tartışmalara zemin yaratılmasının tek beklentisi yemek hizmeti olan öğrencilerimiz adına bir fayda sağlamayacağı açıktır."

NE OLMUŞTU

Katip Çelebi Üniversitesi yönetimi, İzmir Büyükşehir'in üniversite öğrencilere ücretsiz yemek hizmetine kapıları kapatmıştı. Kampüse giremeyen belediye görevlileri üniversite kapısı önünde yemek dağıtımını sürdürmüştü. Yüzlerce metre kuyruk oluşturup yemek alan öğrenciler, kaldırımda, toz içinde ya da buldukları bir araba lastiğine oturup yemekleri yemişti. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise rektör Saffet Köse'ye tepki göstererek "Öğrencileri kampüsün dışına atmış, makamından seyrediyor" demişti.