Demirtaş'tan Halk TV'ye mesaj: Cezaevinden sizi izliyoruz Demirtaş'tan Halk TV'ye mesaj: Cezaevinden sizi izliyoruz

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, son zamanlarda artan ilaç yokluğuna ilişkin açıklama yaptı. İYİ partili Çıray, “İlaç krizi derhal çözülmezse sonu bir felaket olacak” diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrı yaptı.

“YAKLAŞIK 900 İLACA ULAŞILAMIYOR”

Çıray, konuya ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

• “Bütün illerimizden, 29 binden fazla noktada hizmet veren eczacılarımızdan ve ilaç bulamayan hastaların adeta yardım çığlıklarından anlaşılıyor ki, toplum sağlığı anlamında son derece hayati bir krizin içindeyiz. Sayın Fahrettin Koca'nın 17 Aralık 2022'de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilaç teminindeki zorluğa karşı çözümler sıralayıp, ‘Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabilecekseniz' demesinin üzerinden tam 47 gün geçti ve bulunamayan ilaç sayısı her geçen gün artmaya devam etti. Şu anda yaklaşık 900 ilaca ulaşılamadığı Eczacı Birlikleri tarafından söyleniyor.

• Mevsimsel nedenlerle artan ve çok daha hırpalayıcı seyreden gribal vakalara için kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve antibiyotikler eczanelerde yeterince olmadığından vatandaşlarımız tarihte görülmemiş bir mağduriyet yaşıyorlar. Elbette ilaç tedariki küresel ölçekte problemli bir durumda ancak çözmek için hiçbir somut adım atmayan ve krizin giderek derinleşmesine göz yumarak toplum sağlığını hiçe sayan tek ülke biziz. Bunun sorumlu ise bu ucube tek adam rejimi ve Sayın Erdoğan'dır.

“İLAÇLARIN YAKLAŞIK YÜZDE 55'İNİ DIŞARIDAN ALIYORUZ”

• Her dört ilaçtan biri bulunamıyor ve her iki eczaneden biri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Hemen somut önlemler alınmazsa yakında ilaç alacak eczane de bulmak zorlaşacak. Türkiye'de ilaç konusunda dışa bağımlılık çok yüksek. İlaçların yaklaşık yüzde 55'ini dışarıdan alıyoruz. Sağlık Bakanı ise geçtiğimiz günlerde ilaç krizine bahane olarak hasta ve reçete sayısındaki artışı ileri sürmüş. Gerçekten insaf! Devlet ne için var? Sayın Bakanın bu açıklamaları, siyasi iktidarın ülkeyi yönetemediğinin, toplumu hastalıklara mahkûm ettiğinin ikrarıdır ve dünyanın neresinde olursa olsun, bu tür krizleri çözemeyen siyasi iktidarlar o koltuktan inmeye mahkumdur.

“YERLİ İLAÇ POLİTİKALARINA AĞIRLIK VERİLMELİ”

• İlaç krizi öyle bir noktaya geldi ki, sosyal medyada insanlar birbirlerine ilaç soruyor. Tüm bu krizin tek sorumlusu ülkeyi yöneten ve gitmesine az bir zaman kalan bu siyasi iktidardır. Hastayı, doktoru, eczacıyı karşı karşıya getiren bu siyasi iktidar toplum sağlığını korumayı başaramamış, başta çocuklarımız olmak üzere kronik hastalar, kanser hastaları gibi milyonlarca vatandaşımızı ilaçsız bırakmıştır.

• Sağlık Bakanlığına buradan çağrıda bulunuyorum; derhal Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacılar Birliği ve ilaç tedarikindeki tüm paydaşlarla bir araya gelinmeli, ekonomik gerçeklere uygun fiyatlandırma için belirli aralıklarla güncel ilaç kuru ilan edilmeli ve yerli ilaç politikalarına ağırlık verilmelidir. Depolarda elinde ilaç tutan fırsatçılardan, sahte ilaçlarla devleti dolandıranlardan ve bu kişilerle iş birliği yapan herkesten önümüzdeki seçimlerden sonra İYİ Parti iktidarında yargı yoluyla hesabını soracağız.”

SPK’den fonlara ilişkin ters repo düzenlemesi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemesiyle ''Para Piyasası'' ve ''Kısa Vadeli'' unvanlı fonlar, fon toplam değerlerinin yüzde 25’i kadar pay senedi ters repo sözleşmelerine artık kalıcı şekilde taraf olabilecek.

SPK haftalık bültenine göre, kurul, unvanında “Para Piyasası” ve ”Kısa Vadeli” ifadesi yer alan fonlara ilişkin ters repo düzenlemesine gitti.

Kurul, İlke Kararı ile Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber'in “Para Piyasası Fonlarına İlişkin Esaslar” başlıklı 4.9 nolu maddesini “Unvanında Para Piyasası ve Kısa Vadeli İfadesi Yer Alan Fonlara İlişkin Esaslar” şeklinde değiştirdi.

İlgili maddeye “Unvanında Para Piyasası ve Kısa Vadeli ifadesi yer alan fonlar, fon toplam değerinin yüzde 25’ini geçmemek üzere Borsa İstanbul Pay Senedi Repo Pazarı'nda ters repo sözleşmelerine taraf olabilirler.” ifadesi eklendi.

Ayrıca, ilgili rehberin “Fon Portföyünde Yer Alan Varlıkların Vadesinin Hesaplanması” başlıklı (4.2.6) nolu maddesine “Fonların taraf olduğu ters repo sözleşmelerine konu sermaye piyasası araçları, vadeye kalan gün sayısı ile ağırlıklı ortalama vade hesaplamalarında dikkate alınmaz ve Fon Tebliği’nin 20. maddesinin ikinci fıkrası kapsamında değerlendirilmez.” ifadesi eklendi.

Para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonları ile para piyasası veya kısa vadeli borçlanma araçları temalı diğer fonların taraf olduğu/olacağı Borsa İstanbul Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlem gören ters repo sözleşmelerinin sona erdirilmesi için 28 Nisan 2023'e kadar belirlenmiş olan süre 30 Eylül 2023'e kadar uzatıldı.

Rehber'in (4.9.) nolu maddesinde yapılan değişikliğin yürürlük tarihi 30 Eylül 2023 olarak belirlendi.

Uzmanlar, bu düzenleme ile unvanında “Para Piyasası” ve “Kısa Vadeli” ifadesi yer alan fonların belirli oranda olmak kaydıyla süresiz olarak pay senedi ters repo sözleşmelerine taraf olmaları imkânı getirildiğini, bunun da piyasaya olumlu yansımasının beklendiğini belirtti.

HALKA ARZ ONAYI

SPK, Göknur Gıda Maddeleri Enerji İmalat İthalat İhracat Ticaret ve Sanayi’nin pay başına 11 liradan ilk halka arzını onayladı.

Koza Altın İşletmelerinin 3 milyar 50 milyon lira tutarındaki bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu onaylayan kurul, Ziraat Bankasının 4 milyar dolar tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu kabul etti.

SPK, Balatacılar Balatacılık Sanayi ve Ticaret pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili olarak 1 kişiye 907 bin 984 lira tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

İhlas Gazetecilik pay piyasasında 28 Temmuz 2022-16 Ağustos 2022 döneminde gerçekleştirilen işlemlerde sorumluluğu bulunan 1 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştıran SPK, söz konusu kişi hakkında borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda 2 yıl işlem yapma yasağı getirilmesine hükmetti.

Kurul, Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurtdışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 22 internet sitesine erişimin engellenmesi için hukuki işlemlerin yapılmasına karar verdi.