Hasar görmemiş okulların vatandaşların kullanıma açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yapan Zorlu, “Hava çok soğuk şu anda hızlı bir biçimde bu insanların barınma sorunları var, dolayısıyla bütün bu kamu kuruluşlarının hızlı bir envanteri çıkarılarak halkımızın kullanımına bu geceden itibaren açılmasının çok sağlıklı olacağına inanıyoruz” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, bugün İYİ Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Zorlu, şunları söyledi:

“Bugün sabaha karşı hepimizi derinden yaralayan çok acı bir olayla uyandık. Sabah saatlerinde partimizde bir kriz masası oluşturuldu. Bununla ilişkili olarak ilgili illerimizde bu merkeze bağlı koordinasyon merkezileri de oluşturularak vatandaşlarımıza en hızlı şekilde ulaşabilmek, karşı karşıya olduğumuz bu büyük yıkımı yerinde tespit ederek, ihtiyaç sahiplerine de hemen ulaşabilmek adına bu merkezimi oluşturduk.

“HENÜZ ULAŞILAMAYAN MAHALLELER, BİRTAKIM YERLER OLDUĞU BİLGİSİ BİZE GELİYOR”

Bugün elbette ki siyasetin susacağı, insanlığımızın, yurttaşlığımızın konuşacağı çok önemli bir gün. Milletleri millet yapan böyle acılarla yüzleşmek ve birliktelik içerisinde bunu atlatabilmektir. Biz İYİ Parti olarak bütün kademelerimizle bu hassasiyet içerisinde bu tarihi süreci hep birlikte devlet millet uyumuyla ve vatandaşlarımızın birlikteliğiyle aşmaya çalışacağız. Depremin ardından artçı depremler devam ediyor, henüz ulaşılamayan mahalleler, birtakım yerler olduğu bilgisi bize geliyor. Şu an için hepimizin yapması gereken belli başlı aşamalar var. Öncelikle vatandaşlarımıza ulaşabilmek adında AFAD ekiplerimizin en hızlı şekilde yapabilmeleri adına bilhassa sosyal medya kirli bilgilere, olası dezenformasyon çabalarına karşı çok dikkatli olmak bizim için esas konulardan bir tanesi.

“TÜM VİLAYETLERE YARDIMLARI ÇOK KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE GÖNDERMEYİ UMUT EDİYORUZ”

Marmara Üniversitesi’nden ‘Erdoğan’ın diploması’ açıklaması Marmara Üniversitesi’nden ‘Erdoğan’ın diploması’ açıklaması

Kriz masamız çerçevesinde şu ana kadar 6 ilde ana depolarımız oluşturduk. An itibarıyla 3 bin battaniye bu depolardan birisine ulaştırıldı. Çok sayıda vatandaşımızdan bu konuda talep ve destek çağrısı geliyor. Buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum 0312 407 00 01 numaralı hattımızdan kriz masamıza 24 saat vatandaşlarımız ulaşabilir. Tüm vilayetlere yardımları çok kısa bir süre içerisinde göndermeyi umut ediyoruz.

“ÇOK SOĞUK VE ÇETİN KOŞULLARIN YAŞANDIĞI BİR DÖNEMDE GERÇEKLEŞTİ BU FACİA, İNSANLARIMIZIN EN BÜYÜK BEKLENTİSİ; ÇADIR”

Acil ihtiyaç duyulan bazı malzemeler var. Bilhassa çadır, çok soğuk ve çetin koşulların yaşandığı bir dönemde gerçekleşti bu facia, insanlarımızın en büyük beklentisi; çadır, battaniye, uyku tulumu, kışlık kıyafet ve doğal gaz, elektrik sıkıntısından dolayı katalitik diyebileceğimiz tüple çalışan soba ve ısıtıcılar, bunlar acil ulaştırmamız gereken malzemeler. Bunun yanı sıra başta çocuk bezi, hijyen malzemeleri, fener, pil, konserve gıdalar ve su…Özellikle ilaç sıkıntısıyla da karşı karşıya kalabiliriz. Antibiyotikler, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler….

Sayın Genel Başkanımız sabahtan bu yana il başkanları, belediye başkanları, farklı makamlarla irtibat halinde. Özel sektör kuruluşlarıyla da irtibat halindeyiz çünkü göçük altındaki insanlarımızın hızlı bir biçimde kurtarılabilmesi için belediyelerin yanı sıra özel sektöründe elinde bulunan vinç, kesme aracı denilen ekipmanların da bölgeye gönderilmesi önemli.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA HASAR GÖRMEMİŞ OKULLARIN KULLANILABİLİNMESİ İÇİN ÇAĞRI

Buradan Milli Eğitim Bakanlığımıza bir çağrıda bulunmak istiyoruz; hasar görmemiş olan devlet okulları ve özel okulların bunun birlikte hizmetlerin aksamasına mahal vermeyecek şekilde hasar görmemiş kamu binalarının da olabildiğince vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasının buradan çok önemli olduğunu ifade etmek istiyoruz. Hava çok soğuk şu anda hızlı bir biçimde bu insanların barınma sorunları var, dolayısıyla bütün bu kamu kuruluşlarının hızlı bir envanteri çıkarılarak halkımızın kullanımına bu geceden itibaren açılmasının çok sağlıklı olacağına inanıyoruz.”

“ŞU ANDA BÖYLE BİR SEYAHAT OLMAYACAK”

Zorlu, bir basın mensubunun İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in deprem bölgesine gidip gitmeyeceğine ilişkin sorusuna; “Sayın Genel Başkanımız bilhassa Gölcük depremini birebir yaşamış sonraki tecrübelerinden de yola çıkarak özellikle birkaç gün içerisinde deprem bölgesinde göçük altındaki insanların çıkarılması, enkazın kaldırılması çok teknik, hassasiyet isteyen bir iş, bunu dikkate alarak şu anda böyle bir seyahat olmayacak. Belki birkaç gün sonra diyebileceğimiz bir aralıkta böyle bir ziyaret gerçekleşebilir ama bugünden yarına bunun gerçekleşmeyeceğini ifade etmeliyim” yanıtını verdi.