İYİ Parti olası erken seçimlere katılabilir mi?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı açıklamada, 26 Ağustos 2018'de seçimin yapılması durumunda 1 Nisan'da büyük kurultayını yapan İYİ Parti'nin seçime katılamayacağını öne sürdü. Özel'e İYİ...

GÜNDEM 17.04.2018 - 15:32 17.04.2018 - 15:32
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı açıklamada, 26 Ağustos 2018'de seçimin yapılması durumunda 1 Nisan'da büyük kurultayını yapan İYİ Parti'nin seçime katılamayacağını öne sürdü. Özel'e İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray yanıt verdi.
[mks_dropcap style="letter" size="52" bg_color="#ffffff" txt_color="#000000"]C[/mks_dropcap]HP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'erken seçim çağrısı'nı değerlendirdi. CHP olarak seçime hazır olduklarını belirten Özel, "CHP olarak ilk kararımızın arkasındayız. Devlet Bahçeli'yi buna ne zorladı, bunu bulmak lazım. CHP erken seçimden kaçmaz. Halk bunlardan ne kadar erken kurtulursa iyidir" dedi.[caption id="attachment_11417" align="alignright" width="300"] Bahçeli çağrı yaptı, Türkiye’nin gündemi ‘erken seçim’ oldu. Haber için görsele tıklayınız.[/caption]CHP: İYİ PARTİ OLMADAN SEÇİME GİRMEK İSTİYORLAR26 Ağustos'ta seçimin gerçekleşmesi durumunda İYİ Parti'nin seçime giremeyeceğini öne süren Özel, "Seçim kanunu diyor ki, bir partinin seçime girebilmesi için en az 41 ilde örgütlenmiş olması lazım. Daha sonra büyük kurultayını yapmış olması lazım. Ve büyük kurultayından en az 6 ay geçmiş olması lazım. İYİ Parti, 6 ayı 1 Eylül'de dolduruyor. Seçimler 26 Ağustos'ta gerçekleşirse İYİ Parti seçime katılamaz. Devlet Bahçeli 'Biz İYİ Parti olmadan seçime girmek istiyoruz' diyor. 1 Nisan'da kurulan bir partiden korkan Devlet Bahçeli ve kadrosu 26 Ağustos'a seçimi çekmek istemiştir" ifadelerini kullandı.ÇIRAY: 6 AY KURALI YOK, YANLIŞ BİLİYORLARİYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, MHP lideri Bahçeli'nin 'erken seçim' çağrısının ardından "İYİ Parti seçime giremeyecek" iddiasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Egedesonsöz'den Mehmet İşler'e konuşan Çıray, İYİ Parti'nin kesin olarak seçime gireceğini ifade ederek, "6 ay kuralı diye bir şey yok. Yanlış biliyorlar. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim olmayan zamanlarda 6 ayda bir rutin olarak seçime girecek partileri açıklar. Ancak seçim kararı alındıktan sonra şimdi yeniden açıklamak zorunda. Biz 22 Haziran’da tamamlamış oluyoruz” şeklinde konuştu.KONCUK: B VE C PLANLARIMIZ HAZIRHer şartta seçime gireceklerini belirten İYİ Parti Hukuk, Seçim ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, "YSK bizi engellese de B ve C planlarımız hazır" dedi.İYİ Parti'nin 1. Olağan Kurultayı'nı 10 Aralık 2017'de yapmıştı. 1. Olağanüstü Kurultayı'nı ise 1 Nisan 2018'de gerçekleştirdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@