İtalya'da son 70 yılın en şiddetli kuraklık kriziyle mücadele için 5 bölgede OHAL ilan edildi. Kuraklık nedeniyle ulaşılan zararın 5 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.

İtalya'da hükümet, kuraklıktan en çok etkilenen 5 bölgede olağanüstü hal (OHAL) kararı aldı.

Euronews'in haberine göre son 70 yılın en şiddetli kuraklık kriziyle karşı karşıya bulunan ülkede, Başbakan Mario Draghi başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, bu durumdan en çok etkilenen kuzeydeki 5 bölgeye yönelik bir dizi karara imza attı.

36,5 MİLYON EURO KAYNAK AYRILDI

Tahıl sevkiyatında bu beklenmiyordu: Lübnan gemiyi kabul etmedi! Gerekçe: Gecikme Tahıl sevkiyatında bu beklenmiyordu: Lübnan gemiyi kabul etmedi! Gerekçe: Gecikme

Bakanlar Kurulu, Piyemonte, Lombardiya, Veneto, Emilia-Romagna ve Friuli Venezia Giulia bölgelerinde OHAL ilan ederken, krizi aşmak için yaklaşık 36,5 milyon euroluk kaynak ayırdı.

İtalya'nın en uzun nehri Po'nun su seviyesi, kuraklık sebebiyle normalden yüzde 80 daha az. Buğday ve pirinç dahil ülkenin gıda üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan Po Nehri Vadisi de yaklaşık dört aydır neredeyse hiç yağış almadı.

Uzmanlara göre ülke genelinde kuraklık krizinin tarımsal üretimin yüzde 30'unu tehdit ediyor ve şu ana kadar ulaşılan zarar 3 milyar euro.