İtalya'da delta varyantı nedeniyle OHAL uzatıldı

İtalya'da hükümet, ülkede Covid-19'un daha bulaşıcı türü olan delta varyantının neden olduğu vaka sayılarındaki artış nedeniyle, salgına yönelik olağanüstü hali 31 Aralık'a kadar uzattı.

AVRUPA 22.07.2021 - 23:45 22.07.2021 - 23:48 Dokuz8 Haber

İtalya'da Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümeti, koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını 31 Aralık tarihine kadar uzattı.

"YEŞİL GEÇİŞ" BELGESİ

Ülkede Covid-19'un daha bulaşıcı türü olan Delta varyantının neden olduğu vaka sayılarındaki artış sebebiyle hükümet, aşı sertifikası olarak bilinen "Yeşil Geçiş (Green Pass)" belgesinin çerçevelerini belirledi ve salgına yönelik bazı yeni tedbirler aldı.

Başbakan Draghi, bakanlar kurulu bugün onayladıkları yeni kanun hükmünde kararnamenin detaylarını, Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

AA'nın aktardığı habere göre, aşı yaptıranlar ya da Covid-19 geçirenler için öngörülen "Yeşil Geçiş" belgesine değinen Draghi, "İtalyan ekonomisi iyi gidiyor, toparlanıyor ve İtalya diğer Avrupa ülkelerine göre daha hızlı büyüyor ancak delta varyantı ciddi bir tehdit. 'Yeşil Geçiş', keyfi bir uygulama değildir, ekonomik faaliyetlerin açık tutulabilmesi için bir koşuldur. Huzur veren bir tedbirdir" ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakanı, İtalyanların yarısının aşılamada iki dozu birden alarak aşılamasını tamamladığını belirtti.

"'AŞI OLMAYIN' DEMEK, 'ÖLÜN' DEMEK"

Salgınla mücadelede aşının önemine dikkati çeken ve halen aşı olmayanları aşı olmaya çağıran Draghi, "Aşı olmayın demek ölün demek. Aşı olmuyorsun, hastalanıyorsun ve ölüyorsun ya da başkasına bulaştırıyorsun, başkası ölüyor. Aşı olmamak demek her şeyin yeniden kapanması demek. Aşı olmayın demek 4 ay öncesine geri dönmek demek" diye konuştu.

Draghi, okullarda herkesin katılımıyla yüz yüze eğitimin başlayabilmesi için aşılama dahil her şeyi yapacaklarını söyledi.

Artan vakalar sebebiyle diskoteklerin bir süre daha kapalı kalacağını bildiren Draghi, diskoteklerin zararını tanzim konusunda kabinede tam uyum olduğunu belirtti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@