İsveç'te güvenoyu alamayan hükümet düştü

Sosyal Demokratlar ve Çevre Partisi’nin birlikte oluşturduğu İsveç Hükümeti, parlamentoda gerçekleştirilen güven oylamasında Başbakan Stefan Löfven hükümeti, güvenoyu alamadı.Parlamentoda,...

DÜNYA 21.06.2021 - 14:08 21.06.2021 - 14:08 Dokuz8 Haber

Sosyal Demokratlar ve Çevre Partisi’nin birlikte oluşturduğu İsveç Hükümeti, parlamentoda gerçekleştirilen güven oylamasında Başbakan Stefan Löfven hükümeti, güvenoyu alamadı.

Parlamentoda, göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar partisinin sunduğu güvenoyu önergesi görüşüldü. Oylamada 109 milletvekili hükümete destek verirken, 181 milletvekili hükümete karşı oy kullandı. Böylece Löfven hükümeti, parlamentodan güvenoyu alamadı. Başbakan Löfven, oylama sonrası basına yaptığı açıklamada, "Konuşacağız, farklı yollar deneyeceğiz ve ülkenin bir an önce hükümete kavuşmasını tekrar sağlayacağız." ifadelerini kullandı. Löfven bir haftalık süre içinde istifa edip parlamentoyu ya erken seçime götürecek ya da meclis başkanı ile bir araya gelerek yeniden hükümet kurma girişimlerinde bulunacak. Eğer Löfven başarısız olursa hükümet kurma görevi, ılımlı Liberal Muhafazakar Partiye verilecek. Güven oylaması, yeni inşa edilen evlerin kiralarının ev sahipleri tarafından istediği oranda yükseltilebilmesinin önünü açan tartışmalı yasa tasarısı sonrasında, parlamentonun gündemine gelmişti. Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Parti tarafından 2019 yılında kurulan azınlık hükümetinin tasarıyı gündeme alması üzerine, Sol Parti hükümetten desteğini çektiğini açıklamıştı. Bu sonuçla 1958 yılından bu yana ilk defa İsveç'te gensoru önergesi ile hükümet düştü.

NE OLMUŞTU?

2018 yılında gerçekleştirilen seçimlerde S birinci parti olmasına rağmen MP ile birlikte hükümeti kuramayınca C ve L ile ‘Ocak Anlaşması’nı imzalamıştı. V ise önemli tavizler içeren Ocak Anlaşması’nı eleştirmiş ama buna rağmen hükümete dışarıdan destek vermişti. Ülkedeki siyasi dengelerde göçmen karşıtı SD'nin yükselişi belirleyici olmuş ve iki sağ partinin desteğiyle hükümet kurulabilmişti. Sol Parti iki konunun kendileri için önemli olduğunu açıklamış ve bu konularda hükümeti ve diğer partileri uyarmıştı. Ocak Anlaşması’nın 44. maddesi yeni yapılan konutların kira fiyatlarının belirlenmesinde şirketlere istedikleri gibi hareket etme yetkisi öngörüyor. V lideri Nooshi Dadgostar ‘Biri kiracılar için ayağa kalkmalı’ ifadeleriyle bir haftadır söz konusu maddenin çekilmesi için çağrılar yaptı ve maddenin geri çekilmemesi durumunda Löfven için güven oylamasına gideceklerini açıkladı. Hükümet ve onu destekleyen diğer partiler ise 73 maddeden oluşan Ocak Anlaşması’ndan sadece bir maddenin geri çekilmesini kabul etmedi ve sorunun çözülmesi için başka ara formüller önerdi.  Dadgostar ise hükümet ve diğer partilerin yaklaşımlarının ‘bir tiyatro’ olduğunu ifade ederek güven oylaması çağrısından vazgeçmedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@