NATO, İsveç ve Finlandiya'nın Brüksel'de üyelik müzakerelerini tamamladığını duyurdu. NATO üyesi 30 ülkenin temsilcileri ise İsveç ve Finlandiya'nın katılım protokollerini bugün imzalayacak.

NATO tarafından yapılan açıklamada, Finlandiya ve İsveç'in Madrid zirvesinde kararlaştırıldığı şekilde üyelik müzakerelerinin tamamlandığı duyuruldu.

Açıklamada Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ile İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'in başkanlık ettiği heyetlerin dün Brüksel'de üyelik müzakereleri toplantısına katıldığı aktarıldı.

ABD'de Müslüman cinayetleri: Afganistan kökenli şüpheli gözaltına alındı ABD'de Müslüman cinayetleri: Afganistan kökenli şüpheli gözaltına alındı

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolleri ise üye ülkeler tarafından bugün imzalanacak. Brüksel'deki NATO karargahında 30 üye ülkeden temsilcilerin söz konusu protokolleri imzalamasının ardından katılım protokollerinin üye ülkelere gönderilmesi bekleniyor. NATO'nun Madrid zirvesinde İsveç ve Finlandiya'ya resmi üyelik daveti yapılmasına karar verilmişti.