İstatistiklerle Türkiye'de koronavirüs

Koronavirüs salgınında gidişat nasıl? Türkiye'nin seyri nasıl? Türkiye diğer ülkelere kıyasla nasıl performans gösteriyor? Toplam vaka ve ölüm sayısı kaç? dokuz8HABER, koronavirüs salgınıyla ilgil...

VERİ HABERCİLİĞİ 07.04.2020 - 02:19 07.04.2020 - 02:19

Koronavirüs salgınında gidişat nasıl? Türkiye'nin seyri nasıl? Türkiye diğer ülkelere kıyasla nasıl performans gösteriyor? Toplam vaka ve ölüm sayısı kaç? dokuz8HABER, koronavirüs salgınıyla ilgili tüm verileri tek bir haberde topladı. Anlık olarak güncellenen verilerle karşınızdayız.

Aşağıdaki grafikler ve veriler, Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde hangi noktada olduğunu göstermek için, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere dayanarak oluşturulmuştur. Bu sayfa içerikleri, her akşam üstü bakanlıktan yeni veri geldiğinde güncellenmektedir. Toplam test sayısı, toplam vaka sayısı, toplam entübe hasta sayısı, toplam iyileşen hasta sayısı, toplam ölüm, toplam yoğun bakım hastası sayısı, bugün iyileşen kişi sayısı, bugün yapılan test sayısı, bugün ilan edilen yeni vaka sayısı, bugün koronavirüs kaynaklı ölen kişi sayısı ve diğer verileri gösteren grafikler aşağıda sıralanmıştır.

ÜSTEL GRAFİKLER

Aşağıdaki grafikler ise, dokuz8HABER'in Avrupa CDC'den çektiği verilerden tarafımızca grafikleştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur.Grafikler anlık olarak güncellenmektedir:[infogram id="a3aa8b06-c37a-4fd8-8fd6-b6829a5bc3e2" prefix="ErR" format="interactive" title="türkiye vaka ve test log"]

TTB, TÜRKİYE'NİN VAKA VE ÖLÜM RAKAMLARININ OLANDAN DÜŞÜK OLDUĞU GÖRÜŞÜNDE

Bu grafiklere önemli bir dipnot düşmek gerekiyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin şu açıklamasını hatırlamakta fayda var: TTB, Sağlık Bakanlığının koronavirüs ölümlerini raporlamada DSÖ’nün önerdiği kodları kullanmadığını söylüyor. Bu, vaka ve ölümlerin olandan daha düşük raporlandığı anlamına geliyor. Paylaştığımız veriler "eksik" olduğu vurgulanan resmi veriler.TTB’den yapılan açıklamada, “Doğrulanmış COVID-19 vakalarının artış gösterdiği Türkiye’de, ölüm sayılarının buna paralel bir grafik göstermemesi dikkat çekiyor. Vaka ve ölüm sayıları arasındaki örüntünün dünyanın diğer ülkelerinde gözlenenden farklı olmasının nedenlerini araştıran Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 ölümlerini raporlamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını belirledi” denilmişti.TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce DSÖ tarafından belirlenen kodları kullanmaya, Şubat ayından itibaren Türkiye’deki ölüm kayıtlarını bu yaklaşım üzerinden gözden geçirmeye, gerekmesi halinde de sözel otopsi tekniğini uygulamaya çağırmıştı.
İLGİLİ HABER:
TTB: Sağlık Bakanlığı DSÖ’nün ölüm kodlarını kullanmıyor

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST