İstanbul'da kar ne zaman yağacak sorusu son günlerde en çok merak edilen konulardan biri oldu. Geçmiş yıllarda bu aylarda karın beyaz yüzünü gören İstanbullu şimdi bekliyor. Peki İstanbul için beklenen kar yağışı tarihi ne zaman olacak? Canlı yayında Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan beklenen açıklamayı yaptı.

"Biz devletiz, uğraşamazsınız!" "Biz devletiz, uğraşamazsınız!"

 Meteoroloji çok sayıda il için yağmur beklendiğini belirtirken 3 il için turuncu uyarı yaptı. Ayrıca, Batı Akdeniz'de rüzgarın hızı 70 km'yi bulacak. Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, yarın İstanbul'da yağmur beklendiğini açıklarken, Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan da İstanbul'a kar yağışı için tarih verdi. 

Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz ile Muğla, Aydın'ın kıyı kesimleri, Eskişehir, Ankara ve Konya'nın batı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, akşam saatlerinden sonra İç Ege ile Batı Akdeniz’in yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı olacak.

Yağışların; Batı Akdeniz'de kuvvetli ve çok kuvvetli yer yer şiddetli, 1200 m üzeri rakımlı yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar (20 cm üzeri) şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

İSTANBUL'A ÖNCE YAĞMUR SONRA KAR GELİYOR

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Bugün Batı Akdeniz'de Antalya İsparta dolayları yağışlı. Yağışlar kıyıda şiddetli yağmur, yükseklerde KKY ve 1200 m üzerinde yoğun kar şeklinde. Ayrıca Eskişehir, Konya'nın batısı Aydın Muğla'da şiddetli olmayan yağmur görülecek. Sıcaklıklar değişmiyor. İstanbul'da yarın yağmur var" açıklamasını yaptı.

NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, calı yayında yaptığı açıklamada "24'ünden sonra İstanbul da dahil kar yağışı ihtimali var." diye konuştu.