Cumhuriyet'ten Kübra Köklü'nün haberine göre, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Hukuk Koordinatörü avukat Emel Aydoğan, ihbarı bildirdikleri polisten “Bunun için ekibimiz yok. Siz gördükçe çekin. Ayrıca bu iş belediye ve zabıtanın işi” yanıtını aldıklarını söyledi.

"ÇOCUKLAR CİNSEL İLİŞKİYE ZORLANIYOR VE GÖTÜNTÜLERİ KAYDEDİLİYOR"

İddialarda ilgili Cumhuriyet’e konuşan avukat Aydoğan, 6 Ağustos günü bir yurttaşın ihbarı ile durumdan haberdar olduklarını kaydetti ve “Yurttaşın anlatımına göre, Göztepe Köprüsü’ne yakın bir alanda her akşam 19.00’da bir dilenci grubu toplanıyor. Bu grubun 30’a yakını 4 ve 8 yaş arasındaki çocuklar. Büyük olanlar, çocukları cinsel ilişkiye zorlayarak görüntülerini kaydediyor. Tanık olan yurttaş polise haber veriyor. Ancak polisin ilgilenmemesi üzerine derneğimizle irtibata geçiyor” dedi.

POLİSTEN "ŞU AN BUNUN İÇİN EKİBİMİZ YOK" CEVABI

Aydoğan, yurttaşın ihbarının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Alo 183 Sosyal Destek” hattını arayarak durumu anlattığını ve bakanlığın ihbarı yönlendirmesiyle çocuk şubeden bir polis memurunun kendisine ulaştığını belirtti. İhbarı anlattığı polis memurunun tavrının kendisini şaşırttığını belirten Aydoğan, şöyle konuştu:

“Polis bana, ‘Bu olaylarda biz gözlemci olacağız. Çünkü elimizde kamera kaydı bulunmamakta. Şu an bunun için ekibimiz yok. Siz gördükçe çekin. Ayrıca bu iş belediye ve zabıtanın işi’ dedi. Ben de polise, ‘Burada çocukların birbirlerini istismar ettirmeleri söz konusu. Nasıl belediyenin görevi olabilir’ diye sordum. O da bana ‘Dilenci oldukları için onlarla belediyeler ilgileniyor. Ama biz o bölgeden geçerken görürsek müdahale ederiz’ dedi."

"BURADA ÇOK BÜYÜK BİR İSTİSMAR VAR"

"Polisin ihbarda bulunduğumuz dilenci gruptan haberi var. Belediye ve zabıta sadece bu grubu bölgeden dağıtır. Bizim talebimiz bu değil ki. O çocukların kurtarılması gerekiyor. Polis bir de ‘O dilenci grubun birbirleriyle akraba olduklarını’ savundu. Anne ve babaları olmaları onları istismar edecekleri anlamına gelmez. Burada çok büyük bir istismar var.” 

"ÇOCUKLAR KURTARILMALI"

Polisin tavrını eleştiren Aydoğan, “Polisler duyarlı davranmadı. Bir an önce ekip kurulup, çocuklar kurtarılmalı. Türkiye’de dilenci çocuklara yönelik istismar var. Sistem yüzünden onları koruyamıyoruz. Çocuğun, mülteci, dilenci ya da ne olduğuna bakılmaksızın korunması gerekir” dedi. 

"ÖZELLİKLE KIZ ÇOCUKLARINI İSTİSMAR ETTİKLERİNİ DUYDUK"

İhbarın yapıldığı bölgeye giden ve bir dilenci grubuyla karşılaşmayınca iddiaları çevrede bulunan işyerlerinin çalışanlarına soran gazeteci Köklü, köprü çevresinde uzun süre toplanan bir dilenci grubun varlığını doğrulayan yurttaşların olduğu ve havaların soğumasıyla grubun artık bölgeye gelmediğini belirttiklerini kaydetti. Cinsel istismar iddialarını da duyduklarını belirten bir yurttaş ise Köklü'ye “Yaşantıları çok bozuktu. Çok kalabalıklardı. Çocuklarını dilendiriyorlardı. Özellikle de kız çocuklarını istismar ettiklerini duyduk” şeklind ekonuştu.