”İstanbul'da pozitif vakalarımız 2 hafta evveline göre yüzde 50'nin üzerinde arttı”

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, kentte salgının seyrine yönelik açıklamalarda bulundu.

SAĞLIK 28.07.2021 - 14:23 28.07.2021 - 15:17

Vaka sayılarındaki artış ve varyantlara dair değerlendirmelerde bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu salgında ağustos ayının çok önemli olduğunu ifade ederken, İstanbul'da pozitif vaka sayısının yüzde 50 oranında arttığına dikkat çekti.

Memişoğlu, vatandaşları kurallara uyum ve aşı olunması noktasında uyardı.

"İSTANBUL'DA VAKA SAYISI YÜZDE 50’DEN FAZLA ARTTI"

Dünyadaki vaka yükselişinin Türkiye’de de yaşandığına dikkat çeken Memişoğlu, ”İstanbul'da pozitif vakalarımız 2 hafta evveline göre yüzde 50 üzerinde arttı” dedi.

"65 YAŞ VE ÜSTÜ 3'ÜNCÜ DOZ AŞILARI BİR AN ÖNCE OLMALI"

İl nüfusunun yüzde 65'inin aşılandığını söyleyen Memişoğlu, özellikle 65 yaş üstü vatandaşların 3. doz aşılarını bir an önce olmasını gerektiğinin önemine değindi.

İldeki aşılama çalışmamalarına ilişkin detaylı bilgi veren Memişoğlu, ”İkinci dozu tamamlananlar yüzde 41’e gelmiş durumda. İstanbul'da iki doz aşısı yapılan hedef nüfustaki insan sayımız yaklaşık 4, 5 milyonu geçmiş durumda. 3. dozu da yaklaşık 600-700 bin insanımıza yaptık” diye konuştu.

"AĞUSTOS KRİTİK BİR AY"

Memişoğlu, "Ağustos ayındaki uyumumuz ve aşı oranlarımız eylül-ekimdeki salgındaki seyri çok etkileyecek. Bayramı bayram gibi yaşadık, insanlarımız biraz bunalmışlardı, biraz rahatladılar. Ama ağustos ayında biraz çaba göstererek biz eylül ekim ayını çok rahat geçireceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

“17 İLE 65 YAŞ ARASI AŞILAMA YÜZDE 40”

Vakalardaki yükselişin okulların açılmasına yönelik etkisini değerlendiren Memişoğlu, "Vakaların yükselmesinden çok, yoğun bakıma yatan, ölen ve ya hastalanan insan sayısı çok önemli. Şu an için bu konuda hastanelerimize çok az bir yansıma var. Henüz yük haline daha gelmiş değil. 17 ile 65 yaş arası aşılama oranları halen daha yüzde 40 bandında, bunu bizim en azından yüzde 80 bandına çıkarmamız lazım. Hem alt yapı hem aşı olarak elimizde her türlü imkan var. İnsanlar sadece lütfen aşılarını olsunlar” ifadelerine yer verdi.

"İSTANBUL'DA 4. DALGA TEHLİKESİ"

İstanbul'da 4. dalga tehlikesine ilişkin konuşan Memişoğlu, “Vaka anlamında şu andaki hızla bu tehlike var ama bir daha söylüyorum; ağustos ayı çok stratejik bir ay. Bu ayı iyi değerlendirirsek bu dalgayı ölüm, yoğun bakım ve hastaneye yatarak çok az miktarda zararla atlatırız diye öngörüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@