İstanbul Tabip Odası, İstanbul’da pandeminin geldiği durumu tüm yönleriyle değerlendirdi. Hekimler arasında yaptıkları anketin sonuçlarını paylaştılar.

İstanbul Tabip Odası, İstanbul’da pandeminin geldiği durumu tüm yönleriyle değerlendirmek; yaşananları, sorunları, önerilerini ve hekimler arasında yaptıkları "Hekimlerde Omicron Varyantı Sonrasında Covid-19 Geçirme Sıklığı, Seyri ve Aşılama Oranları Anketi"nin sonuçlarını paylaşmak üzere İstanbul Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenledi.

“Pandeminin Türkiye’deki merkez üssü İstanbul’da son durum. Hastaneler doluyor, sağlık çalışanları tükeniyor" konulu basın toplantısında açıklamayı İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç okudu.

Kılıç, "COVID-19 pandemisinin ikinci yılını doldurmak üzere olduğumuz şu günlerde, Omicron varyantının oluşturduğu yeni dalga adeta bir tsunami gibi tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almıştır. Gerek Omicron varyantının artmış bulaşıcılık özelliği, gerek kısıtlamaların azaltılması, gerekse de kuzey yarım kürede kış döneminin etkisiyle ülkemizde ve dünya genelinde olgu sayılarında yeniden artış gözleniyor. Birçok ülkede günlük vaka sayıları rekor üstüne rekor kırarken; Türkiye’de resmî verilere göre test kısıtlamasına rağmen günlük vaka sayısı üç haftadır 60 binin üzerinde, test pozitiflik oranı da vaka sayılarına paralel biçimde bir haftadır %15’in üzerinde seyretmektedir. Yine resmi verilere göre her gün 150-200 arasında yani bir uçak dolusu insanımızı kaybediyoruz" dedi.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1154 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 10 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1154 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 10 kişi hayatını kaybetti

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da itiraf ettiği gibi İstanbul haftalardır pandeminin merkez üssü haline gelmiş durumda. Haftalık vaka sayısı pandeminin başından itibaren en yüksek sayıya ulaşan İstanbul’da yüz binde 1571 olarak açıklandı" diyen Güray Kılıç konuşmasına şöyle devam etti:

"Hastanelerde Covid servisleri ve yoğun bakımlar doluyor. Yenileri açılıyor. Meslektaşlarımız artan iş ve hastalık yükü yanında, güvensiz çalışma ortamı nedeniyle tükeniyor. Sağlık çalışanları korunmaktan öte hasta hasta çalışmak zorunda kalıyor. En başından beri kontrol edilemeyen salgın neredeyse kendi doğal seyrine bırakılmış durumda yayılmaya ve öldürmeye devam ediyor. Semptomu olmayan temaslılara test yapılmaması, izolasyon ve karantinanın tamamen kaldırılması veya sürelerinin kısaltılması, aşısız veya eksik aşılı kişilerin test yaptırmadan kapalı alanlara girişi ve seyahati ile kısıtlamaların kaldırılması hastalığın yayılmasını hızlandırıyor. Yarıyıl tatili için yurdun dört bir yanına yayılan İstanbulluların hastalığın daha da yayılmasına yol açması beklenmelidir. Herkesin hastalığı geçirmesi sonucu toplumsal bağışıklık kazanılacağı beklentisinin bedeli daha fazla insanın ölümü olacaktır."

İstanbul son durum 1

"Omicron varyantının bir önceki Delta varyantına göre daha hafif atlatıldığı yönünde veriler mevcut olsa da özellikle hastalığı geçirmeyen, aşısız ve hatırlatma dozu yapılmayanlar dâhil eksik aşılılarda oldukça ölümcül olabildiğini gösteren çalışmalar da bulunmaktadır" diyen Kılıç, "Bunun yanında Delta varyantı halen dolaşımdadır. Kronik hastalığı bulunan veya ileri yaşlardaki kişilerin hem Delta hem de Omicron varyantına karşı kırılgan olduğu, aşının %100 koruyucu olmadığı bilinmektedir. Diğer kişiler hastalığı hafif geçirse bile hastalığı daha ağır geçiren daha fazla hastaneye yatan, daha fazla ölen bu dezavantajlı gruptaki kişilere bulaşmasına neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KORUNMASI İLE İLGİLİ ÖNERİLER

"Omicron sürecinde sağlık çalışanlarının korunması ile ilgili önerdiğimiz düzenlemeler şunlardır" diyerek önerilerini açıkladı:

- Sağlık çalışanı ölümlerinde de aşısız ve eksik aşılı sağlık çalışanları göze çarpmaktadır. Yasal düzenlemeler de kullanılarak tüm sağlık çalışanlarının COVID-19’a karşı zorunlu olarak tam aşılı olması sağlanmalıdır.

- Riskli alanlarda çalışan sağlık çalışanlarına FFP2, FFP3, N95 benzeri ve üzeri koruyuculuğu olan maskeler parasız şekilde sağlanmalıdır.

- Atama bekleyen, ataması yapılmayan, kamu görevine hukuksuzca son verilen sağlık çalışanlarının ataması derhal yapılmalıdır.

- Bağışıklık yetmezliği, kronik hastalık gibi riskli durumları olan sağlık çalışanlarına risk durumuna göre kış ayları boyunca ücretli izin verilmelidir.

- İzolasyondaki sağlık çalışanlarından yedinci günün sonunda halen hastalık belirtisi olanlarda izolasyon uzatılmalıdır (10 gün). Eğer kişinin belirtisi yoksa, mevcut izolasyon kuralları uygulanmalıdır (5. gün PCR negatifse veya 7. gün işe dönüş).

TOPLUM İÇİN ÖNERİLER SIRALANDI

-Vakaların saptanabilmesi için PCR testi yanında hızlı antijen testi yaygın olarak kullanılmalıdır.

-Hızlı antijen testi ve PCR testi ile saptanan vakaların aşı durumları göz önüne alınarak testi negatifleşenlerde 5 gün, hastalık belirtileri olanlarda 10 güne kadar izolasyon uygulanmalıdır.

-Kapalı ve kalabalık ortamlarda çalışanlar için aşı zorunluluğu getirilmelidir.

-Aşı kartı uygulaması ile aşısız veya eksik aşılıların kalabalık ortamlara girişine izin verilmemelidir.

-5-11 yaş arası çocuklar için aşılama başlatılmalıdır.

- Bağışıklık yetmezliği, kronik hastalık gibi riskli durumları olan tüm çalışanlara risk durumuna göre kış ayları boyunca ücretli izin verilmelidir.

-Maske kullanılması, zorunlu olmadıkça kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunulmaması, kapalı alanların havalandırılması sağlanmalıdır.

İstanbul son durum 2

AŞI OLMAYA DAVET ETTİ

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr Pınar Saip, yapılan basın toplantısında hekimler arasında yaptıkları "Hekimlerde Omicron Varyantı Sonrasında Covid-19 Geçirme Sıklığı, Seyri ve Aşılama Oranları Anketi"ne ilişkin açıklamada bulundu.

Ankete toplam 3895 hekimin katıldığını belirten Saip, hekimlerin bir çoğunda kronik hastalık olduğunu, yüzde 43 oranında olduğunu söyledi. Hekimlerin yüzde 45'i 4 doz, yüzde 41'inin 5 doz aşı yaptırdığını toplamda yüzde 96 aşılı yüzde 1 aşısız hekim olduğunu söyleyen Saip, hekimlerin yüzde 33'ün Covid geçirdiğini söyledi. Yoğun bakımda 4 doktorun olduğunu söyleyen Saip, ikisinin aşısız olduğunu belirtti. Aşılanmanın hekim ölümlerinde azalmaya neden olduğuna dikkat çekerek toplumu aşı yaptırmaya davet etti.