4 Ağustos'ta gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ugandalı muhalif Lumbuye’nin arkadaşları Umar ve Melissa, arkadaşlarının Uganda’ya iade edilmesinden endişe ediyor.

2013 yılından bu yana Türkiye’de yaşayan Uganda yönetimine muhalif blogger Fred Lumbuye’den, gözaltına alındığı 4 Ağustos tarihinden beri haber alınamadığı aktardıldı.

1986'dan beri ülkeyi yöneten Başkan Yoweri Museveni hakkında eleştirel paylaşımlarda bulunan Lumbuye'nin, Uganda’da 15 ayrı suçlamayla karşı karşıya olduğu kaydedildi.

"SINIR DIŞI EDİLİRSE ONU ÖLDÜRÜRLER"

Gazete Duvar’dan Meral Candan ve Hacı Bişkin’in haberine göre, bir grup Ugandalı avukat tarafından imzalı olarak medyaya sunulan açıklamada Lumbuye’nin gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edildiği bilgisi yer aldı. 

Lumbuye’nin arkadaşları Umar ve Melissa’ya göre ise blogger hala Türkiye’de bulunuyor. Melissa ve Umar, Lumbuye ile en son yaptıkları görüşmeyi şöyle anlattı: “Fred’le ağustos ayında telefonla görüştük. Kendisi Aksaray’daki evindeydi. ‘Birileri beni arıyor’ dedi ve evden çıktı…”

Arkadaşları bundan sonra yaşananlarla ilgili ise şunları söyledi: 

“Dışarı çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alamadık. Bir süre sonra ise Türkiye’deki Uganda Büyükelçiliği'nde olduğuna dair bir bilgi aldık. Ancak kendisinden haber alamadığımız için Uganda’ya teslim edildiği ya da teslim edileceği konusunda endişe yaşıyoruz. Güvende olup olmadığını bilmek istiyoruz. Eğer Fred sınır dışı edilirse onu öldürürler.”

UGANDALI MİLLETVEKİLİ: "LUMBUYE TÜRKİYE'DE"

Konuyu yakından takip eden Uganda’nın muhalefet partisinin milletvekili Nkunyingi Muawada, 31 Ağostos’ta sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. 

Uganda'nın başkenti Kampala'da görev yapan Türkiye Büyükelçisi Fikret Kerem Alp ile görüştüğünü ve Lumbuye’nin Türkiye’de olduğunu teyit ettiğini duyuran Muawada “Lumbuye Türkiye’de ama hapishanede değil, göçmen merkezinde” ifadelerini kullandı. 

Muawada 4 Eylül’de yeni bir paylaşım daha yaparak, Türkiye’deki yetkililerle görüşmelerin olumlu bir şekilde sürdüğünü ve Lumbuye’nin kurtulacağını belirtti.

Şırnaklı 15 yaşındaki 'mevsimlik işçi Sakarya’da girdiği suda boğuldu Şırnaklı 15 yaşındaki 'mevsimlik işçi Sakarya’da girdiği suda boğuldu

Lumbuye’nin Türkiye vizesinin süresi dolduğu için geri gönderme merkezinde tutulduğu ileri sürülüyor. Muawada’nın açıklamalarını takip eden Umar ve Melissa, bu nedenle konuya temkinli yaklaşıyor. Lumbuye’nin her an sınır dışı edilmesinden korktuklarını ve arkadaşlarına bir an önce kavuşmak istediklerini vurguladılar.

HDP'Lİ GERGERLİOĞLU, MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Lumbuye’nin akıbetini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Gergerlioğlu, soru önergesinde, şu soruları yöneltti:

*Fred Lumbuye isimli kişinin Uganda Büyükelçiliği’nde tutulduğu iddiası doğruysa bu tutulma işlemi bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi yapılmıştır?

*Fred Lumbuye isimli kişinin zorla tutulduğu iddiası doğruysa Fred Lumbuye isimli kişinin tutulma nedeni nedir?

*Fred Lumbuye isimli kişinin zorla tutulduğu iddiası doğruysa Fred Lumbuye isimli kişinin hakkında kırmızı bülten olduğu için mi zorla tutulmuştur?

*Türkiye Gözaltı Göçmenlik Merkezi’ne götürüldüğü iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa Fred Lumbuye isimli kişinin sağlık durumu nasıldır? Fred Lumbuye isimli kişi Uganda’ya iade edilecek midir?

*Fred Lumbuye isimli kişi İnterpol tarafından aranmakta mıdır?

*Fred Lumbuye isimli kişinin Uganda’ya iadesi olduğunda hayati tehlikesi olduğu iddiası doğruysa Fred Lumbuye isimli kişinin ülkeden çıkartılmasına izin verilecek midir?

*03.08.2021 tarihinde gerçekleştiği iddia edilen olay ile ilgili güvenlik güçleri ne gibi bulgular elde etmiştir?

*Son 5 yılda kendi ülkelerinde haklarında tutuklama kararı olan kaç yabancı uyruklu kişi ülkelerine iade edilmiştir?

*Son 5 yılda kaç yabancı uyruklu kişi hangi ülkelere iade edilmiştir? İade edilen yabancı uyruklu kişilerin iade edilme nedenleri nelerdir?