İstanbul’da İsrailli gruplara yönelik saldırı için Türkiye’ye gönderilen İran bağlantılı hücrenin, İstanbul’da tasarladığı 2 sansasyonel eylemin kıl payı engellendiği iddia edildi. Suikast timinin hedefinde İsrailli emekli başkonsolos Yosef L.S. ve beraberindeki yakını olduğu öğrenilirken, emekli başkonsolos suikast öncesinde ülkesine gönderildi.

İHA'nın haberine göre 16 Haziran Perşembe günü Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) takibindeki İran menşeli bir suikast hücresine, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü birimlerince Beyoğlu'nda bir otelin de aralarında olduğu çok sayıda hedefe peş peşe baskın yapılmış, Türkiye'de İsrailli gruplara yönelik saldırı hazırlığı yaptıkları ileri sürülen İran istihbaratının yönlendirdiği şebeke üyeleri, silahlarla birlikte yakalanmıştı.

İddialar ile ilgili soruşturma çok yönlü olarak devam ederken, operasyona ilişkin elde edilen ayrıntılarda, Türkiye'ye girişlerinden itibaren MİT mensuplarınca takip edilen sabotaj timinin hedefinde, hareket halindeki İsrailli turistlerin ve eski ya da yeni diplomatik kimliğe sahip temsilcilerin yer aldığı tespit edilmişti.

İLK HEDEF EMEKLİ BAŞKONSOLOS

İstihbarat biriminden gelen somut uyarıları göz ardı etmeden harekete geçen emniyet güçleri, suikast hücresinin Türkiye'deki İsraillilere yönelik çok kritik iki saldırıyı son anda önlediği ortaya çıktı. Hücre üyelerinin ilk hedefinin geçmişte İsrail adına birçok misyonda görev yapmış emekli başkonsolos Yosef L.S. ve yanındaki birinci derece yakını olduğu öğrenildi. Suikast timinin sonraki hedefinde ise hareket halindeki İsrail kökenli turist kafileleri olduğu saptandı.

Beyoğlu'nda saldırı timindeki kişilerle aynı otelde kaldığından habersiz olan Yosef L.S. ve ile yakını, film gibi bir operasyon ile kurtarılarak ülkelerine gönderildi. Hücre üyeleri silahlarla birlikte etkisiz hale getirilirken, suikast timinin başka hedefler arasında kim ya da kimler olduğu henüz açığa kavuşmadı. Söz konusu eylemin ne zaman planlandığına ve 13 gündür sorgulanan şüphelilerin kimliklerine dair daha detaylı bilgi paylaşılmadı. Hücre üyelerinin planı deşifre olurken, hedefe konan emekli diplomat Yosef L.S. ve yakını hakkında güvenlik kaygıları gerekçe gösterilerek daha fazla ayrıntı aktarılmadı.

İRAN SUİKASTELRDEN TEL-AVİV'İ SORUMLU TUTUYOR

Son yıllarda İran'ın nükleer ve askeri tesisleri ile yüksek mevkilerdeki bilim adamları ve askeri yetkililere yönelik çok sayıda suikast ve sabotaj eylemi gerçekleştirildi. Devrim Muhafızları Ordusu'nun yöneticilerinden Albay Hasan Said Hüdai'nin 22 Mayıs'ta öldürülmesinin ardından suikasttan Tel-Aviv'i sorumlu tutan Tahran, misilleme arayışına girmişti. Suriye ve Irak'taki İran güçleri üzerindeki rolü nedeniyle kilit konumda bulunan Hüdai'nin ölümü, iki ülke arasındaki yükselen tansiyonu zirveye çıkarırken, İran cephesinden İsraillilere yönelik ‘misilleme' tehdidi gelmişti.

Ordu'da görevli hakim Ayvalık'taki tarlaların satışına karar vermiş: HSK'ya şikayet edildi Ordu'da görevli hakim Ayvalık'taki tarlaların satışına karar vermiş: HSK'ya şikayet edildi

İRAN İDDİALARI YALANLAMIŞTI

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Saeed Khatibzadeh, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İsrail'in ‘saldırı' iddialarını ‘gülünç' olarak nitelendirmiş, Tel Aviv'in Ankara-Tahran ilişkilerini bozmayı amaçlayan yaklaşım içinde olduğunu savunmuştu. İstanbul Terörle Mücadele Şubesinde yaklaşık iki haftadır sorgulanan suikast hücresine mensup şüphelilerin, bugün ya da en geç yarın savcılığa sevk edilmeleri bekleniyor.