İsrail polisi Batı Şeria’da, silahlı olduklarını iddia ettikleri dört Filistinliyi öldürdüklerini söyledi.

İsrail polisi tarafından yapılan açıklamada, aralarında özel timin de bulunduğu polislerin Cenin’e gittiklerini ve  Filistinliler’in polise ateş açarak karşılık verdikleri ve bir bomba düzeneği kurdukları belirtildi.

İsrail saldırısı abluka altındaki Nablus şehri yakınlarında düzenlendi. Çıkan çatışma nedeniyle 40’tan fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Rusya, Esad ile Erdoğan'ı görüştürmek için çalıştıklarını açıkladı Rusya, Esad ile Erdoğan'ı görüştürmek için çalıştıklarını açıkladı

İslami Cihad ve El Aksa Şehitleri Tugayı da 4 silahlı üyelerinin öldürüldüğünü doğruladı. Ölen kişilerden birinin Filistin yönetiminin güvenlik biriminde de çalıştığı belirtiliyor.

Yetkililer son operasyonda öldürülen silahlı kişilerden birinin Nisan ayında Tel Aviv’de üç kişinin öldüğü saldırıyı yapan kişinin kardeşi olduğunu açıkladı. Nisan ayında başlayan saldırılarda İsrail’de 19 kişi ölmüş, olayların ardından İsrail’in başlattığı 'Dalgakıran Operasyonu’nda 70’den fazla Filistinli hayatını kaybetmişti.

Filistin’deki silahlı gruplar Filistin lideri Mahmud Abbas’a çağrıda bulunarak, “Savaş ilan edin askerleriniz olalım, düşman sadece ateşin dilinden anlıyor” ifadelerini kullanmıştı. İsrail ve ABD de Filistin yönetimine güvenlik önlemlerinin arttırılması konusunda baskılar yapmayı sürdürüyor. Filistin yönetimiyse İsrail’i suçlayarak kendilerinin güvenilirliğine zarar verdiklerini ifade ediyor.

İsrail Parlamentosu Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu Başkanı Ram Ben-Barak da Ynet Radyosu’na verdiği demeçte “Filistin yönetiminin tutuklamalar için gitmeye çekindiği yerlere gitmekte tereddüt etmedik. Bu bir sürtüşmeye neden olur mu? Evet” değerlendirmesini yaptı.