İsrail, artan vaka sayıları nedeniyle Türkiye'yi kırmızı listeye aldı

İsrail, koronavirüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle aralarında Türkiye’nin yer aldığı 3 ülkeyi kırmızı listeye aldı.

GÜNDEM 23.07.2021 - 20:43 23.07.2021 - 20:50

DW Türkçe'de yer alan habere göre nüfusun yüzde 56'sının tamamen aşılandığı ve virüsle mücadelede model ülke olarak görülen İsrail'de koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artış nedeniyle Türkiye’nin yer aldığı 3 ülke kırmızı listeye alındı.

LİSTEDE İNGİLTERE DE VAR

Ülkede Bakanlar Kurulu'nun koronavirüs önlemlerinin ele alındığı toplantısında uçak yolculuklarına yeni kısıtlamalar getirildi. İsrail'den sadece özel izinle seyahat edilebilecek "kırmızı liste"deki ülkeler arasına Türkiye, İngiltere, Gürcistan ve Güney Kıbrıs'ı eklendi.

AŞILANMIŞ YOLCULAR DA KARANTİNAYA GİRECEK

Aşılanmış yolcuların da bu ülkelerden İsrail'e girişte karantinaya alınması ve negatif test sonucu ibraz edene kadar karantinada kalması gerekecek. Aşılanmamış yolcular ise bir hafta karantinaya alınacak.

YEŞİL KİMLİK UYGULAMASI

Bakanlar Kurulu kararına göre "Yeşil Kimlik" uygulaması da yeniden yürürlüğe sokuluyor. Covid-19 geçirmiş ya da aşılanmış kişilere pek çok alanda muafiyetler getiren ve Şubat ayında yürürlüğe sokulan uygulama, vaka sayılarının hızla azalması ve kısıtlamaların ülke genelinde kaldırılmasıyla birlikte son bulmuştu.

100 KİŞİDEN FAZLA KİŞİNİN KATILDIĞI ETKİNLİKLERE DÜZENLEME

Kararlaştırılan yeni kısıtlamalardan biri de 100 kişiden fazla kişinin katıldığı etkinlikleri kapsıyor. 12 yaş üstündeki kişilerin bu tür etkinliklere katılabilmek için aşılanmış ya da iyileşmiş olduğuna dair belgeyi ya da negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekecek. Spor müsabakaları, kültürel etkinlikler, spor ve fitness salonları, restoranlar, konferanslar ve ibadet yerleri de bu uygulamadan etkilenecek.

TEST MASRAFLARINI KENDİLERİ KARŞILAYACAK

Bakanlar Kurulu ayrıca, aşı olmak istemeyen vatandaşların 8 Ağustos'tan itibaren test masraflarını kendilerinin karşılamasını kararlaştırdı.

1 HAFTA İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Yeni önlemlerin koalisyon hükümetince onaylanmasının ardından bir hafta içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EĞLENCE SALONLARINA KISITLAMALAR GETİRİLMİŞTİ

İsrail'de Çarşamba günü de eğlence salonlarına kısıtlamalar getirilmiş, Haziran ayında kaldırılan maske zorunluluğu yeniden uygulamaya konmuştu. İsrail'de günlük vaka sayıları yeniden binin üzerinde seyrederken son 24 saatte bin 336 yeni vaka tespit edildi. Vaka sayılarındaki artışın, koronavirüsün çok daha bulaşıcı olan Delta varyantından kaynaklandığı düşünülüyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@