"İspanya'daki koronavirüs ölümleri açıklanandan yüzde 60 daha fazla"

Koronavirüste can kayıplarının en fazla olduğu ülkelerden biri olan İspanya'da El Pais gazetesi dikkat çeken bir iddiada bulundu. El Pais, İspanya’daki toplam koronavirüs ölüm sayılarının açıklana...

DÜNYA 26.07.2020 - 22:41 26.07.2020 - 22:41

Koronavirüste can kayıplarının en fazla olduğu ülkelerden biri olan İspanya'da El Pais gazetesi dikkat çeken bir iddiada bulundu. El Pais, İspanya’daki toplam koronavirüs ölüm sayılarının açıklanan resmi sayılardan yüzde 60 daha fazla olduğunu öne sürdü.

İspanya merkezli gazete El Pais, yaptıkları bir araştırma sonucunda, İspanya’daki koronavirüs kaynaklı ölümlülerin resmi olarak açıklanan 28 bin 432’den neredeyse yüzde 60 daha fazla olduğunu söyledi.

SADECE TESTİ POZİTİF ÇIKANLAR İSTATİSTİKLERE EKLENİYOR

BirGün'ün haberine göre ülkede koronavirüs kaynaklı ölümlere sadece koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler dahil ediliyor. Test olmayıp koronavirüs şüphesi taşıyan ölümler Covid-19 kaynaklı olarak hesaba katılmıyor.Diğer birçok ülkede olduğu gibi, özellikle salgının ilk olarak yayılmaya başladığı dönemlerde yaygın test yapılmaması, resmi sayıların virüsün gerçek boyutlarını hafife alabileceği anlamına geliyor.

EL PAİS'TEN DİKKAT ÇEKEN İDDİA

El Pais, bölgesel bütün koronavirüs ölümlerini ve koronavirüs şüphesiyle yaşamını yitirenleri hesaba katarak, 44 bin 868 gibi bir sayıya ulaştı. Eğer doğruysa, bu sayı İspanya’yı İngiltere’den sonra koronavirüs ölümlerindeki en yüksek ikinci ülke konumuna getirir. Sağlık Bakanı, koronavirüs ölümlerini hesaba katarken bütün uluslararası protokolleri takip ettiklerini söyledi ve daha yüksek ölüm sayılarının diğer resmi göstergelere yansıtıldığının atını çizdi. Sağlık Bakanı, “Bütün pandemilerde direkt olmayan ölümlerde artışların olduğuna dair kanıtlar var” diyerek, “Bu, Covid-19 pandemisinde de meydana geldi” açıklamasında bulundu.El Pais’in sayıları, ülke genelindeki ölümlerin tarihsel ortalamalarla karşılaştırıldığında daha fazla olduğunu kaydeden ve ikisi de devlet kurumu olan Ulusal Epidemiyoloji Merkezi ve Ulusal İstatistik Merkezi’nin sayılarıyla kabaca uyuşuyor.Haziran ayında Ulusal İstatistik Merkezi, 2020’nin ilk 21 haftasında, 2019’un ilk 21 haftasına göre 43 bin 945 daha fazla ölüm kaydedildiğini açıklamasına rağmen, kaçının pandemiyle ilişkili olduğuna dair bir şey söylemedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@