İBB iştiraklerinden İSKİ, küresel iklim değişikliği nedeniyle hissedilen kuraklığın etkisini artırmaması için İstanbul’da tasarrufa gidilmesi gerektiğini bildiren bir açıklama yayınladı. İSKİ’den bugün yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:  

SU DİKKATLİ KULLANILIRSA İHTİYAÇLAR AZ SARFİYATLA GİDERİLEBİLİR: Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı yaşanan kuraklık, suyun tasarruflu ve verimli kullanılmasının önemini her geçen gün artırıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ocak ayı verilerine göre de Türkiye, birkaç bölge dışında aşırı kurak bir dönem yaşıyor. Su arzının devamlılığı için, tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da kullanım alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekiyor. Su dikkatli kullanıldığında aynı ihtiyaçlar çok daha az sarfiyatla giderilebiliyor.

SU ARZI NOKTASINDA GEREKLİ ÖNLEMLER ALINIYOR: 2053 yılını hedef alan Su Master Plan çalışmaları kapsamında, önümüzdeki yıllara yönelik yeni su kaynaklarının planlaması ve devreye alınmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Kayıp-kaçak oranını düşürerek 2019 yılından bugüne 60 milyon metreküpü kurtaran İdare, geri kazanım suyu sayesinde de sadece 2022’de 30 milyon metreküplük bir su tasarrufu sağladı. 

MELEN SİSTEMİ’NİN KAPASİTESİ ARTIRILIYOR: Melen 3. Terfi Merkezi kapsamında çalışmalar tamamlanmak üzere. Çalışmalar sona erdiğinde, sistemden günlük 735 bin metreküp ilave su temin edilebilecek. 

İçme suyu yatırımlarında, başta 4 yeni içme suyu arıtma tesisi (Ömerli Emirli 2. Kademe, Taşoluk, Şile ve Silivri) inşaatı olmak üzere 3,5 yıl içerisinde 7 milyar 600 milyon liralık yatırım yapıldı.

İSKİ GENEL MÜDÜRÜ DR. ŞAFAK BAŞA: HEMŞERİLERİMİZİN SUNACAĞI DESTEK SON DERECE ÖNEMLİ 

İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ise İstanbulluların da su tasarrufuna riayet etmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:  

“Biz, İSKİ olarak, İstanbulluların küresel iklim değişikliği ve buna bağlı yaşanan kuraklığın etkilerini hissetmemesi için her türlü adımı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun çizmiş olduğu vizyon doğrultusunda atıyoruz. Ancak iklim değişikliğinin ve kurak dönemin etkilerini sınırlandırmak için hepimizin el ele vermesi, 16 milyon İstanbullunun su kullanım alışkanlarını değiştirmesi son derece önemli. Yarın için şimdi harekete geçmek durumundayız.

Erdoğan: En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira olacak Erdoğan: En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira olacak

Meteorolojik verilere bakıldığında da bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Yağışlı mevsimde olmamıza rağmen istenilen düzeyde bir yağış alamıyoruz. Kuraklık noktasında olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Biz, İSKİ olarak, baraj dışı kaynaklarımızla İstanbul’u susuz bırakmıyoruz. Ancak bu durumun sürdürülebilir olması, hemşerilerimizin suyu tasarruflu kullanmasına bağlı.”