İSKİ, son kar yağışı ile İstanbul’daki barajların ortalama doluluk oranının yüzde 85’e çıktığını belirterek, olası taşkınlara karşı yurttaşları uyardı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), son dönemdeki yağışlar sonucunda, şehre su sağlayan barajların doluluk oranlarındaki artışa dikkat çekerek, taşkın uyarısı yaptı.

Gözden kaçırmayın

Artvin’de Mayıs karı yağdı; sürü sahipleri köyün yolunu tuttu Artvin’de Mayıs karı yağdı; sürü sahipleri köyün yolunu tuttu

Uyarıda, "Dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olunması ve dere yataklarından uzak durulması önem arz etmektedir" denildi.

“KAZANDERE VE ISTRANCALAR DA İSE YÜZDE 100 SEVİYESİNE ULAŞILMIŞTIR”

Barajların ortalama doluluk oranının yüzde 85 civarında olduğuna dikkat çeken İSKİ, şu açıklamayı yaptı:

"İstanbul'da bugün itibariyle barajların ortalama doluluk oranı yüzde 85 civarındadır. Ancak bazı barajların eriyen kar ile birlikte tamamen dolması söz konusu olabilecektir. Halihazırda, mevcut doluluk oranları ve yağan kar, birlikte değerlendirildiğinde; Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının maksimum seviyeye ulaşması öngörülmektedir. Kazandere ve Istrancalar da ise yüzde 100 seviyesine ulaşılmıştır. İdaremizce, İstanbul'un tüm dereleri taşkın riskine karşı periyodik olarak temizlenmekte ve akışa engel olabilecek katı atıklar dere yataklarından bertaraf edilmektedir. İSKİ'nin aldığı bu önlemlerin yanı sıra vatandaşlarımızın da ilgili dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olması ve dere yataklarından uzak durması hususu önem arz etmektedir."