İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Raif Mermutlu, 8 Ağustos'ta emekliye ayrılacak. Mermutlu'nun yerine İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Şafak Başa vekaleten görevlendirildi.

İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, 6 Eylül 2019 tarihinden itibaren genel müdürlük görevini yürüten Raif Mermutlu, 8 Ağustos'ta emeklilik nedeniyle görevinden ayrılacak. Şu anda İSKİ Genel Müdür Yardımcısı olan Şafak Başa, Mermutlu'nun yerine vekaleten atandı.

1994 yılında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İBB Başkanlığı döneminde İSKİ Genel Müdürlüğü'nde Asya Yakası Su İnşaat Müdürü olarak göreve başlayan Mermutlu, İSKİ'de uzun yıllar yöneticilik yapmış ve 2010 yılında kendi isteği ile emekli olmuştu. 2019 Eylül'de ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İSKİ Genel Müdürü olarak atanmıştı.

Temmuz zammı için ilk kez enflasyonun üzerinde olacak açıklaması Temmuz zammı için ilk kez enflasyonun üzerinde olacak açıklaması

Şafak Başa kimdir?

İSKİ Genel Müdür Vekilliği'ne atanan Şafak Başa, 1969 doğumlu. Başa, 1990'da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. 1992'de ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce hazırlık programını tamamladı. 1993-1994 arasında İngiltere'de yabancı dil eğitimi ve kamu yönetimine yönelik kurslar aldı. 13 Mart 2015'te Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'ne atanan Başa, Genel Müdür olarak 4,5 yıl görev yaptı. Başa, 9 Ağustos 2019'da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İSKİ Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. 2021 Temmuz'a kadar İSKİ İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. O tarihten itibaren de İSKİ Bilgi İşlem, Abone Hizmetleri ve Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, aynı zamanda İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini sürdürdü.