İstanbul'da barajlardaki rekor artış yaşandığını aktaran İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, "Barajlarımızdan bir kısmı şu an taşıyor. Elmalı Barajı ve Istrancalar'daki 5 barajımız taşıyor. Taşmak üzere olan barajlarımız da var. Ömerli Barajı bunlardan biri" dedi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu, İstanbul'da barajlardaki rekor artışla ilgili açıklamalarda bulundu.

Mermutlu, “Barajlarımızdan bir kısmı şu an taşıyor. Elmalı Barajı ve Istrancalar'daki 5 barajımız taşıyor. Taşmak üzere olan barajlarımız da var. Ömerli Barajı bunlardan biri” dedi.

“BİR GÜNDE YÜZDE 10 ARTIŞ OLDU”

DHA’ya konuşan ve barajlardaki doluluk oranını nedeniyle “Çok mutluyuz” diyen İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, taşan barajların da olduğunu belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Bu barajlarımızdan bir kısmı şu an taşıyor. Elmalı Barajı ve Istranca'ndaki 5 barajımız taşıyor. Taşmak üzere olan barajlarımız da var. Ömerli Barajı bunlardan biri. Ömerli Barajı yüzde 95 mertebelerinde doldu. Bu yüzden Melen'den su transferini durdurmuş durumdayız. Bu taşkınlara yönelik olarak da tedbirlerimizi alıyoruz.”

Gözden kaçırmayın

Haftaya Bakış / Milletin Sesi meydana çıktı, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı tartışılıyor Haftaya Bakış / Milletin Sesi meydana çıktı, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı tartışılıyor

“SAZLIDERE'NİN METREKARESİNE 57 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ”

Salı günü etkili olan yağışlar ile ilgili konuşan Mermutlu, “Ömerli Barajı'na 24 saat içerisinde metrekaresine 46 kilogram, Terkos'a 32 kilogram, Büyükçekmece'ye 40 kilogram, Sazlıdere'ye 57 kilogram yağış düştü. Bunun etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

“RAKAMLAR DAHA ÇOK YÜKSELECEK”

Barajlardaki doluluk oranının daha da artacağını belirten Mermutlu, şöyle devam etti:

“Geçen yıl bugün doluluk oranımız yüzde 45, 2020'de yüzde 60 ama bugün yüzde 78 olarak tespit edildi. Geçtiğimiz iki yıla göre, doluluk oranımız daha yüksek. Gelecek yağışlar ile rakamların daha çok yükseleceğini tahmin ediyorum.”

REKOR SEVİYEDE ARTIŞ

İstanbul'da Ocak ayının son günlerinde yağan kuvvetli kar yağışı ve bu hafta başı etkili olan yağmur ile barajlarda doluluk oranı rekor seviyede arttı. Salı günü kuvvetli yağış barajlardaki doluluk oranına yüzde 8'den fazla katkı yaptı. Bugün doluluk yüzde 79,14 olarak ölçüldü. Artış nedeniyle Melen Barajı'ndan transfer edilen su da durduruldu.