3 Ağustos 2014 yılında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)  Ezidilerin yaşadığı Şengal’e saldırdı ve binlerce insan katletti, binlerce kadın ve çocuk kaçırdı.

Ezidiler 3 Ağustos 2014 saldırısını ’73’üncü ferman” olarak adlandırdılar. 73’üncü ferman nedeniyle yaşanan katliamların sonucunda Şengal’de 108 toplu mezar tespit edildi. Bunlardan 57’si açıldı ve 324 kişinin kemikleri ailelerine teslim edildi.

IŞİD bin 56 kadın ve geri kalanı çocuk 2 bin 916 kişiyi kaçırdı. Kaçırılanların bazıları kurtarıldı. Bazı Ezidi çocukların satıldıkları anlaşıldı. Bazıları Türkiye’nin değişik illerine yerleşen IŞİD’lilerin evlerinde ortaya çıktı.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve ABD Temsilciler Meclisi ile Hollanda ve Belçika devletleri IŞİD’in Ezidilere karşı vahşetini soykırım olarak tanıdı.

Hollywood yıldızı Jessica Chastain'den Ukrayna ziyareti: Zelenski'yle görüştü Hollywood yıldızı Jessica Chastain'den Ukrayna ziyareti: Zelenski'yle görüştü

Almanya da bu yöndeki bir tasarıyı komisyondan geçirdi ve  Eylül ayında federal parlamentoda soykırım tasarısının oylanması ve onaylaması bekleniyor…