HABER: BERNA KAVAKLI

Zonguldak Çaycuma’da öğretmenlik yapan Gökhan Taner Günsan ertesi gün anlatacağı dersin hazırlığını yaparken 686 nolu KHK ile işinden ihraç edildiğini öğreniyor. Meslek hayatı boyunca idari ve adli hiçbir işlem görmediğini söyleyen Gökhan Öğretmen o an hissettiği tek duygunun öfke olduğunu ifade ediyor. 

15 Temmuz sonrası OHAL KHK’ları ile işlerinden çıkartılan 152 bin kamu emekçisinden biri olan öğretmen Gökhan Taner Günsan, ihraç ve işe iade sürecini dokuz8HABER’e anlattı.

"İHRAÇ OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİMDE ÖFKE DOLUYDUM"

Haksızlığa ve adaletsizliğe uğramanın verdiği duygunun öfke olduğunu belirten Gökhan öğretmen ihraç olduktan sonra da hiçbir adli süreçten geçmediğini söylüyor. Neden ihraç olduğunu ve göreve nasıl döndüğünü bilmediğini dile getiren Gökhan Taner Günsan yaşadıklarını şöyle ifade ediyor:

"BİZLERE KARŞI YAPILAN BU HAKSIZ VE HUKUKSUZ UYGULAMALARA KARŞI DURDUK"

"İhraç olduktan sonra diğer birçok KHK’lı gibi yalnızlaştırılmadım. Ailem, sosyal çevrem ve bağlı bulunduğum sendika olan KESK tarafından maddi manevi  destek gördüm, bu yüzden de geçim kaygısına  düşmedim. Tabi ki  birçok zorluk yaşayacağımın da farkındaydım. Ülkemizde demokrasi mücadelesi vermenin kolay olmadığının bilincindeydim.  Bizlere karşı yapılan bu haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı diğer KHK’lı arkadaşlarımla birlikte birçok eylem ve etkinlik içerisinde bulundum."

gökhan taner

"KENDİMİZİ YAŞAMIN VE MÜCADELENİN İÇİNDE TUTUYORDUK"

"İzmir’de bulunduğum süre içerisinde KESK İzmir Şubeler Platformu’nun düzenlediği, Karşıyaka İskelesi’nin önünde yapılan oturma eylemlerine katıldım. İhraç edildiğimiz ilçe olan Çaycuma’da benimle aynı zamanda ihraç edilen bir arkadaşımla birlikte ilçe merkezinde imza kampanyası başlattık ve 4 bine yakın imza toplayarak Zonguldak Valiliğine teslim ettik. Tüm bunların yanında yerel ve ulusal her türlü eyleme katılarak haksız ve de hukuksuz olan bu ihraçları gündemleştirmeye çalıştık. Biz de böylece kendimizi yaşamın ve mücadelenin içinde tutuyorduk."

"OYUNCAK BEZ BEBEK YAPIP SATTIK"

Evli ve bir çocuğu olduğunu söyleyen Gökhan öğretmen, ihraç sürecinde geçimlerini evde eşi ile birlikte oyuncak bez bebek üretip satarak ve sendikası Eğitim-Sen’in aylık dayanışma avansı ile sağladığını dile getiriyor. Sosyal çevresindeki dostlarının da kendileriyle sürekli dayanışma içerisinde bulunduğunu ve süreci bu şekilde atlattıklarını belirtiyor. İhraç sürecinde kendisi ile beraber eşi ve çocuğunun da cezalandırıldığını ekleyen Gökhan Taner Günsan sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Biz bu süreçte birbirimize daha  fazla sarılarak, dayanışma içerisinde olduk, birbirimizin yaralarını sarmaya çalıştık. Tabi onlar da benim gibi yaşadıklarını bana yansıtmamışlardı. Ben iade olduktan sonra, kızım eşime  “Oh be anne, ‘babam işe gitti’ diyor. ‘Eskiden baban ne iş yapıyor dediklerinde çalışmıyor, evde diyordum ve bu çok zoruma gidiyordu’ cümlesi tüm durumu özetler nitelikteydi."

"BİR GECE YARISI İHRAÇ EDİLDİM, BİR GECE YARISI İADE EDİLDİM"

Gözden kaçırmayın

Eğitim Sen'den müdüre 'Ramazan talimatları' tepkisi Eğitim Sen'den müdüre 'Ramazan talimatları' tepkisi

İhraç edildiği  gibi iade edildiğini de bir gece yarısı öğrendiğini ifade eden Gökhan öğretmen “11 Ocak 2022’de tıpkı ihraç edildiğim gün gibi bir gece yarısı göreve iade edildiğimi öğrendim” diyor. Buruk bir mutluluk yaşadığını söyleyen Gökhan Taner Günsan iade edilmeyi  bekleyen birçok arkadaşı olduğunu belirtiyor. “Ne zaman ki tüm arkadaşlarımız iade edilir, ancak o zaman tam manasıyla sevinebilirim” diyen Gökhan Öğretmen işe iade sürecini şöyle özetliyor: 

"Eski görev yaptığım okulumda açık kadro olmasına rağmen, beni  120 km uzaklıkta başka bir okula görevlendirdiler.Tabi ki neresi olursa olsun  görevimi en iyi şekilde yaparım. Ama  ihraç olduğumuz  5 yıl içerisinde yaşamımız ve yaşadığımız yer de değişti. Kızımın eğitiminden dolayı ailem İzmir’de kaldı. İl dışı mazeret  tayinlerinde, çocuğun eğitim özrü kalktığı için tayin isteyemiyorum. Oysa iade edilirken ikametimiz dikkate alınmalıdır, bu zor bir şey değil. Böylece bu tarz mağduriyetler de sona ermiş olur."

"KHK’LAR GİDECEK BİZ KALACAĞIZ"​​​​​​​

"Tüm haksız ve hukuksuz ihraçlar, acil olarak göreve iade edilmeli, iadei itibar yapılmalıdır. Kişilerin ekonomik ve özlük hakları eksiksiz olarak verilmelidir. Haksız ve hukuksuz yere ihraç edilmemizde payı olan herkes yargılanmalıdır. Biz KHK’lılar her zaman şu sloganı attık ‘KHK’lar gidecek, biz kalacağız’ yine bu sloganla bitirmek istiyorum, KHK’lar gidecek, biz kalacağız"