İşçi Sendikaları Platformu'ndan 1 Mayıs çağrısı

Koronavirüs salgını nedeniyle bu sene Newroz başta olmak üzere birçok toplu etkinlik iptal edildi. Her sene kitlesel kutlamalarla geçen 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nın nasıl kutlanacağına yönel...

EMEK DÜNYASI 14.04.2020 - 14:11 14.04.2020 - 14:11

Koronavirüs salgını nedeniyle bu sene Newroz başta olmak üzere birçok toplu etkinlik iptal edildi. Her sene kitlesel kutlamalarla geçen 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nın nasıl kutlanacağına yönelik ise henüz net bir karar verilmiş değil.

İstanbul İşçi Sendikaları Platformu İstanbul Şubesi 1 Mayıs kutlamaları için bütün sendikalara ortak kutlama çağrısı yaptı.Mezopotamya Ajansı'nın haberine göreKoronavirüs salgını nedeniyle bu yıl nasıl kutlanacağı henüz kararlaştırılmayan 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı öncesinde İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’ndan (İİSŞP) tüm sendikalara yönelik bir çağrı geldi.

1 MAYIS'A İLİŞKİN YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Platformu Sözcüsü Sinan Ceviz, yaptığı yazılı açıklamayla 1 Mayıs’ta tüm sendikaları ortak hareket etmeye davet etti.Türkiye ve dünyada işçilerin lehine alınan kararların ancak işçilerin ortak mücadelesi ile elde edildiğini belirten Ceviz, “1 Mayıs’ı doğuran tarihimize bakarak işçi sınıfımızın hakları için yaptıklarını bir kez daha hatırlayalım ve birliğimizi büyütelim” dedi.İşçilerin en temel haklarından 8 saat çalışma, sendikal özgürlükler gibi haklar için verilen mücadelenin 1 Mayıs’ı yarattığını aktaran Ceviz, 1 Mayıs’ın tek başına bir alanda toplanmaktan daha büyük bir anlamı olduğunun altını çizdi.

"İŞÇİ VE EMEKÇİLER ORTAK HAREKET ETMELİ"

1 Mayıs’ın işçi ve emekçilerin ortak talepleri için ortak ses çıkarması ve dayanışması olduğunun altını çizen Ceviz, “Herkes için adalet ve herkes için sağlık, savaşsız ve hiç kimsenin aç kalmadığı bir dünya ve doğanın dengesi ile oynanmayan bir dünya istiyoruz. Zengin ile yoksul arasında uçurumun büyüdüğü değil eşit ve adil bir dünyanın kurulmasının ne kadar elzem ve acil olduğunu da görüyoruz. Ve bunun ancak dünya işçilerinin ve emekçilerinin ortak çabası ve mücadelesi ile mümkün olacağını da biliyoruz” diye belirtti.Tüm işçi ve emekçileri şimdiden 1 Mayıs için harekete geçmeye çağıran Ceviz, işçi konfederasyonlarını da ortak ses çıkarabilmek için birlikte hareket etmeye davet etti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@