İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’yi tahliye eden hakime rüşvet davası

Hakim C.Ö. hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan 1 yıldan 3 yıla, “rüşvet” suçundan ise 4 yıldan 12 yıla olmak üzere toplam 15 yıla kadar hapis cezası istendi.AKP’li Burhan Kuzu’nun gi...

GÜNDEM 17.03.2021 - 08:34 17.03.2021 - 08:34

Hakim C.Ö. hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan 1 yıldan 3 yıla, “rüşvet” suçundan ise 4 yıldan 12 yıla olmak üzere toplam 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

AKP’li Burhan Kuzu’nun girişimleri üzerine İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ve adamı Ekrem Öztunç’u tahliye ederek firar etmelerine yol açan hakim C.Ö.’ye “görevi kötüye kullanma” ve “rüşvet” suçundan dava açıldı. Hakim hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıldan 3 yıla, “rüşvet” suçundan ise 4 yıldan 12 yıla olmak üzere 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

“YETKİ SINIRLARININ ZORLANDIĞI…”

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hazırladığı iddianamede, tahliye kararının mesaiden sonra saat 20.15'te verildiğine işaret edilerek, şöyle denildi:“Yargılama yapacak mahkemenin değerlendirmesi göz ardı edilerek tahmin yapıldığı ve tahmine göre infaz kabiliyeti ve denetimli serbestlik süreleri gerekçe olarak yazılarak, yetki sınırlarının zorlandığı…”

3,5 MİLYON DOLAR

Hakim C.Ö.'nün tahliye kararı verdikten sonra itirazı değerlendiren 6. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi ile konuştuğu, Zindaşti ve Öztunç yönünden kararı kabul edebileceğini söylediği vurgulandı.İddianamede, “Kendisinin de doğru olmadığını düşündüğü tahliye kararını verdiği” belirtildi.Ayrıca Savcı Melih Yıldırım, Zindaşti'nin tahliye edilmesi karşısında C.Ö.'ye Kapalıçarşı'daki bir kuyumcu aracılığıyla 3,5 milyon dolar rüşvet verildiğini kaydetti.Hakim C.Ö., 11 Ekim 2018'de Zindaşti ve üç arkadaşını adli kontrolle tahliye etmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@