"İran'ın nükleer silah edinmesini önlemeye yönelik uluslararası çabaları destekliyoruz"

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, ülkesinin, İran'ın nükleer silah edinmesini önlemeye yönelik uluslararası çabaları desteklediğini kaydetti.

ORTADOĞU 12.09.2021 - 18:40 12.09.2021 - 18:46

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'ya göre, Dışişleri Bakanı Ferhan, Avusturyalı mevkidaşı Alexander Schallenberg ile Riyad'da basın toplantısı düzenledi. Ferhan, "İran'ın nükleer silah edinmesini önlemeye yönelik uluslararası çabalara desteğimizi teyit ediyoruz. Husi milislerinin Yemen halkını rehin olarak kullanmasını reddediyoruz. ifadesini kullandı.

"ÖNCELİĞİMİZ BARIŞI TESİS ETMEK OLACAK"

Yemen'de kapsamlı ateşkes için teklif sunduklarını dile getiren Ferhan, "Önceliğimiz barışı tesis etmek olacak ancak bu Husilere bağlı." dedi. Ferhan, Avusturyalı mevkidaşıyla Afganistan'daki durumu da görüştüklerini ve Afgan halkının yanında olduklarını kaydetti.

"HUSİLER SİVİLLERİN HAYATINI TEHDİT EDİYOR"

Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg ise konuşmasında, "Yemen'de barışçıl siyasi çözümlere desteğimizi teyit ediyoruz. Husiler sivillerin hayatını tehdit ediyor." dedi. Schallenberg ayrıca ülkesinin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) İran'da denetimlerinin gerçekleştirilememesinden derin endişe duyduğunu kaydetti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST