İran sınırındaki Van'da koronavirüs tedirginliği: "Önlemler yetersiz"

Çin'den sonra salgının en çok etkilediği ülkelerden biri olan İran'ın sınırında bulunan Van'da sınır kapısının çok geç kapatılması endişeleri de beraberinde getirdi. Van'daki birçok STK temsilcisi...

YEREL 01.04.2020 - 16:45 16.07.2021 - 22:52

Çin'den sonra salgının en çok etkilediği ülkelerden biri olan İran'ın sınırında bulunan Van'da sınır kapısının çok geç kapatılması endişeleri de beraberinde getirdi. Van'daki birçok STK temsilcisi kaygılarını belirtirken SES Van Şube Eş Başkanı Zeki Seven ise Van'da 24 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını 2 kişinin ise hayatını kaybettiğini belirtti.

Çin'in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını dünyanın dört bir yanını etkisi altına aldı. Türkiye'de de koronavirüse yakalananların sayısı ve hayatını kaybedenler her geçen gün artıyor. Türkiye'de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi dünyanın birçok ülkesinden insanların Türkiye'yi ilk tercih noktaları olduğu gibi sınırlarda olan şehirler de risk altında. Çin'den sonra koronavirüs salgınının en hızlı yayıldığı ülkelerden biri olan İran ile sınır komşusu olan Van da bu riskli şehirlerden biri. Koronavirüs salgınının Türkiye'de görülmeye başlandığı ilk andan itibaren gözlerin çevrildiği Van ile ilgili yetkililerden şüpheleri giderecek net bir açıklama yapılmadı. İlk olarak 24 Şubat'ta koronavirüs nedeniyle Kapıköy Sınır Kapısı'nın kapatıldığı belirtildi ancak gerçeğin bu olmadığı bir ay sonra anlaşıldı.

KAPIKÖY SINIR KAPISI 25 MART'TA KAPALI

25 Mart'ta Van Valiliği'nden yapılan açıklamada İran ile olan Kapıköy Sınır Kapısının uluslararası ticaret dışında kapatıldığı belirtildi. Valiliğin bu açıklaması kentte tedirginliğe yol açtı. Van'da ne kadar koronavirüs vakasının olduğuna dair ise resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak yerel kaynaklar bu sayının azımsanmayacak kadar olduğunu belirtiyor. Van'ın İran sınırındaki Çaldıran, Başkale ve Çatak ilçelerinde koronavirüs nedeniyle bazı mahalle ve mezralarda uygulanan karantina da devam ediyor. Van Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Zehra Ateş, İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, VOSİAD Başkanı Şemsettin Bozkurt ve SES Van Şubesi Eş Başkanı Zeki Seven Van'da koronavirüs salgınına ilişkin son durumu anlattı.dokuz8HABER'den Bekir Güneş'e konuşan Van'da bulunan STK temsilcileri de kaygılı.Van Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Zehra Ateş, İran ile olan Kapıköy Sınır Kapısının çok geç kapatılmasının kentte ciddi endişeler yarattığını belirtti.

"ÖNLEMLER ÇOK GEÇ ALINDI"

Yaşanan bu durumun koronavirüs riskini artırdığına dikkat çeken Ateş, "Sınır kapısının kapatıldığı tarihte, komşu İran’da Covid-19 pandemisi kontrol edilemeyecek seviyeye ulaşmış, ölüm ve tespit edilen vaka sayısı hayli artmıştı. İlimizde bulunan veya ilimize giriş yapan İranlılar toplu alanlarda gezip Vanlılar ile etkileşim halinde oluyorlardı. Bu ülkeden ilimize girmiş olan kişilerin, virüsü taşıma ve ilimize getirmiş olması ihtimali yüksek olup, bu açıdan değerlendirme yapıldığında alınan önlemde gecikildiği açıktır. Buna ilaveten, kamusal alanlar ile restoran, avm vb alanların geçici olarak kapatılması çok yerinde bir önlem olup, ne yazık ki yetersiz kalmaktadır. Zira, çalışmak zorunda olan vatandaşlarımızın dışarda olması tamamen izolasyonun sağlanmasına engel olmaktadır. Bu noktada, sosyal devlet olmanın gereği olarak vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması yolu ile vatandaşların evde kalması sağlanmalıdır. Van’da çalışma hayatının bu kapsamda devam ettiği, sokakların, marketlerin, işyerlerinin gayet hareketli olduğunu gözlemliyoruz. Ayrıca, bizim de duyarlı davranarak evde kalmamız ve virüsün yayılmasının önüne geçmemiz gerekiyor" diye konuştu.

ADLİYEDE SON DURUM NEDİR?

Adliye'de de koronavirüs salgınına ilişkin önlemlerin geç de olsa alınmaya başlandığına vurgu yapan Ateş, "Mesleki anlamda alınan önlemlere bakıldığında,Adalet Bakanlığı tarafından duruşmalar ve İcra işlemleri 30/04/2020 tarihine kadar ertelendi, tutuklu işlerin sadece tutukluluk halinin incelenmesi yoluyla sınırlandırılmasına karar verildi. Adliyeyenin avukat odaları da dahil olmak üzere birçok noktasında dezenfektanlar bulunmakta ve girişlerde ateş ölçülmesi suretiyle kontrol sağlamaktadır. En nihayetinde, tüm illerde pandemi nedeniyle ticari hayat durma noktasına geldiği gibi, insanlarda gelecekte ne olacağına dair kaygı ve stres oluşmuştur. Pandeminin daha geniş bir alana yayılmaması adına sosyal devlet ilkesi gereği tüm önlemler alınmalı, vatandaş tarafından gerekli tüm özen gösterilmelidir" dedi.

"İNFAZDA EŞİTLİK İLKESİ SAĞLANMALIDIR"

Cezaevlerinde yaşanan son duruma ve salgının cezaevlerine sıçrama riskine değinen Ateş, "Cezaevlerindeki müvekkil görüşmelerinde, görüşmelerin aciliyet arz etmesi ve zorunluluk içermesi halinde, yalnızca yapılacak görüşmenin acil olduğunun bildirilmesi ile ilgili cezaevi idarelerinin vereceği eldiven ve maskeler kullanılarak, fiziksel temasın önlendiği görüşme alanlarında görüşmeler gerçekleşmektedir. Bu vesile ile, cezaevlerinde virüsün yayılması ihtimalinin yüksek olduğu ve böyle bir alanda yayılmanın hızlı olacağı kolaylıkla tespit edilecektir. Bu nedenle infazda eşitlik sağlanarak, bu kapsamda yapılacak düzenlemelerde uyuşturucu ve cinsel istismar suçları hariç tutulmak kaydıyla, eşitlik ilkesine uygun davranılması gerekmektedir" diye belirtti.

VAN'DAKİ STK TEMSİLCİLERİ DE KAYGILI

Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneği Başkanı Şemsettin Bozkurt, Van'ın koronavirüs nedeniyle zor günler yaşadığını söyledi. İlk başlarda işin ciddiyetinin farkına varılmadığını belirten Bozkurt, "İşin sağlık boyutuyla bakıldığında ilk dönemlerde işin ciddiyeti pek fazla kavranamadı. Ona göre tedbirler alınarak hazırlık yapılmadı. Sonrasında ise kapıların kapatılıp kapatılmaması gündeme geldi ve sanırım biraz geçte olsa kapılar kapatıldı. Elbette bu olumlu bir gelişmeydi. Fakat tek başına yeterli değildi. Olması gereken daha ilk başlarda kapıların kapatılması ve sıkı denetimlerin yapılmasıydı. Van’ın özellikle Başkale, Özalp, Saray ve Çaldıran ilçelerinde ciddi anlamda kaçak geçişlerin yapıldığı gelen haberler arasındaydı. Hem sınır kapılarının geç kapatılması hem de kaçak geçişlerin yaşanması sebebiyle Van çok büyük bir risk altındaydı" dedi.

"EVDEN ÇIKAMAYACAK OLANLAR DESTEKLENMELİDİR"

Koronavirüse karşı açıklanan ekonomik paketlerde bölgeye ayrıcalık yapılması gerektiğine dikkat çeken Bozkurt, "Şu ana kadar açıklanan ekonomik paketlerin içeriğinde bildiğimiz kadarıyla pratik yaşamda karşılık bulabilecek çok az yaklaşım ve destek bulunuyor. Van’da hizmet sektörü çok önemli bir istihdam sağlıyor. Özellikle bu sektörlerde ve hayatı bir bütün olarak düşündüğümüzde diğer bütün sektörlerde yani toplam iş alanlarımızın %95’inde bir anda tüm iş yerleri kapandı ve binlerce çalışan işsiz, yüzlerce işverende çaresiz ortada kaldı. Bu insanların çoğunun hem çalışan hem de işveren anlamında bir birikimleri yoktur. Adeta gündelik olarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Şimdi bu işveren ve çalışanlar aylarca evlerinden çıkamaz ve iş yapamaz duruma gelmişlerse bu çok ciddi bir sorundur. Bu insanlar bir şekilde bu salgın etkisini yitirene kadar desteklenmeli ve ayakta durmaları sağlanmalıdır" diye konuştu.İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet ise koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti. Melet özelikle evsizler ve mültecilerin bu süreçte çok ciddi mağdur olduğunu belirterek onlar için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

"İNFAZ YASASI HERKES İÇİN EŞİT UYGULANMALI"

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı infaz yasa tasarısının herkese eşit uygulanması gerektiğini belirten Melet, "Son hazırlanan pakette düşüncelerinden dolayı 10 binlerce insan cezaevinde var ancak bunların hiçbiri yararlanmıyor. Bu hukuk sistemi açısından çok ciddi bir çifte standarttır. Yol yakınken bütün mahpusların salıverilmesi gerekir" dedi.

"DIŞARIDA KALAN MÜLTECİLER VE EVSİZLER NE YAPACAK?"

Mülteciler ve çalışmak zorunda kalanların yaşadıkları sorunlara da değinen Melet, "Salgının bu kadar yoğun olmasına rağmen hala İran'dan Türkiye'ye göç etmiş binlerce insan var. Bu insanların çoğu Van'ın bazı mahallelerinde dışarıda kalıyor. Hemen her sokakta denk geldiğimiz göç etmiş mülteci insanlar var. Bu insanlar nerede kalacak bu insanlar için yapılacak bir çalışma var mı? Herkese evde kal çağrısı yapılırken gidecek hiçbir yeri olmayan bu mülteciler ne olacak? Bu mültecilerin koronavirüsü taşıyıp taşımadığını da bilmiyoruz. Elbette evde kal çağrıları bu süreçte hem elzemdir hem de tedbirdir. Bu tedbirlere herkesin riayet etmesi lazım. Fakat parklarda kalan evsiz olan binlerce insan da var. Devletin bir an önce bu insanlara da ev ortamı sağlamalı, barınma imkanı vermelidir. Evde kal çağrılarına rağmen dışarı olup çalışmak zorunda kalan işçi ve emekçiler de var. Kafelerde, lokantalarda, iş yerlerinde çalışan gündelik çalışan insanlar vardı. Bu yerlerin kapatılması ile birlikte şuan bu insanlar evlerine ekmek götüremiyorlar. Devlet bu insanların da bütün ihtiyaçlarını karşılamalıdır" diye konuştu.

VAN'DA ÖNLEM ALINMAZSA BÜYÜK FELAKETLER YAŞANIR

Van KESK Şubeler Platformu da Van'da yaşanan koronavirüs salgını ve tedbirlere ilişkin açıklama yaptı. SES Van Şube Eş Başkanı Zeki Seven, Van'da koronavirüs salgınının etkili olduğunu ve tedbirlerin hızlıca alınmaması durumunda daha büyük felaketlerin yaşanabileceğini söyledi. Seven, Van sağlık il müdürü Mahmut Sünnetçioğlu ile yaptıkları görüşmede Van'daki tablonun baş edilemeyecek boyuta olmadığı görüşünü aldıklarını ifade etti. Van'a geçtiğimiz hafta koronavirüs teşhis kitlerinden 500 geldiğini belirten Seven, "Van için yetersizdir. Van’ın ihtiyaç duyduğu yeteri sayıda kitlerin bir an önce tedarik edilmesi ve kamu sağlığı açısından kullanılması önündeki engellerin kaldırılmasını ve ayrıca büyük risk altında çalışan sağlık emekçilerine testlerin belli aralıklara yapılmasını talep ediyoruz." dedi.

VAN'DA 24 KİŞİ KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Van'da 24 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirten Seven, "30.03.2020 tarihi itibarıyla ilimizde tespit edilen COVİD-19 vaka sayısı şu şekildedir: 24 kişinin test sonucunun pozitif sonuçlandığı bunlardan 4’ünün sağlık emekçisi olduğu, şüpheli statüsünde bulunan kişi sayısının 54 olduğu ve 2 kişinin de COVID-19 şüphesiyle vefat ettiği bilgilerine ulaşılmıştır" diye belirtti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@