İran Alzheimer Derneği: "Her 7 dakikada bir kişi Alzheimer oluyor"

İran'da 750 bin Alzheimer hastası bulunduğunu belirten İran Alzheimer Derneği Başkanı Masume Salihi, "Yaşlı nüfusun çoğalmasıyla bu rakamda artış gözleniyor" açıklamasında bulundu.İran Alzhe...

DÜNYA 21.09.2020 - 17:56 21.09.2020 - 17:56

İran'da 750 bin Alzheimer hastası bulunduğunu belirten İran Alzheimer Derneği Başkanı Masume Salihi, "Yaşlı nüfusun çoğalmasıyla bu rakamda artış gözleniyor" açıklamasında bulundu.

İran Alzheimer Derneği Başkanı Masume Salihi, her 7 dakikada bir İranlının Alzheimer hastalığına yakalandığını söyledi.

"ÜLKEDE 750 BİN ALZHEİMER HASTASI BULUNUYOR"

AA'nın İran resmi haber ajansı IRNA'dan aktardığına göre Salihi, "Şu an İran'da 750 bin Alzheimer hastası bulunuyor. Her 7 dakikada bir İranlı bu hastalığa yakalanıyor. Yaşlı nüfusun çoğalmasıyla bu rakamda artış gözleniyor" diye konuştu.Söz konusu hastalığın sağlık sistemine büyük yük getirdiğini dile getiren Salihi, halkın Alzheimer ile ilgili fazla bilgisi olmadığını ve ilk aşamalarda teşhis ve tedavi sürecinin başlaması halinde hastaların durumunun daha iyi seyrettiğini belirtti.İran Sağlık Bakan Danışmanı Muhammed İsmail Ekberi, Haziran ayında yaptığı açıklamada, "Doğum sayısındaki düşüş nedeniyle ülke yaşlanma sürecine girmiş bulunuyor. Böyle giderse 30 yıl sonra dünyanın en yaşlı ülkesi olacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@