Irak’ta seçime katılım oranı yüzde 41'de kaldı

Seçim komisyonu, Irak'ta dün gerçekleşen parlamento seçimlerine katılım oranının yüzde 41 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

DÜNYA 10.10.2021 - 10:10 11.10.2021 - 19:29

Irak'ta parlamento seçimleri pazar günü yapıldı. Güvenlik güçleri seçim merkezlerinin çevresindeki önlemleri üst düzeye çıkarırken, oy vermeye gelenler seçim merkezlerinin önünde kurulan kontrol noktalarında aramadan geçirildi.

Seçmenlerin seçim merkezlerine cep telefonu sokmasına da izin verilmedi. Havalimanları ve kara sınırları oy verme işlemi bitene kadar kapalı tutuldu.

40 milyon nüfuslu ülkede 24 milyondan fazla seçmen bulunuyor. Bu seçimlerde 329 sandalyeli meclis için 3 bin 249 aday yarıştı. 877 yabancı gözlemci seçimleri izledi.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği'nin seçime katılımın yüzde 41 düzeyinde gerçekleştiğini duyurdu.

IRAK CUMHURBAŞKANI SALİH, OYUNU KULLANDI 

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, erken genel seçimlerde oyunu verdi.

Salih, Yeşil Bölge’deki seçim merkezine eşiyle gelerek oyunu kullandı.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Salih, “Erken seçimler halkın talebiydi. Ülkesinin geleceği için her vatandaşın seçimlerde katkısının olmasını diliyoruz. Bugün, vatandaşın günüdür.” şeklinde konuştu.

IRAK BAŞBAKANI KAZIMİ, OYUNU KULLANDI

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, erken genel seçimlerde oyunu kullanarak, "Oyunu kullanan ilk seçmen olarak kayıtlara geçmek istedim." dedi.

Irak haber ajansının haberine göre, Kazımi, Yeşil Bölge’de bir seçim merkezinde oy verdi.

Iraklıları oy kullanmaya çağıran Kazımi, "Oyunu kullanan ilk seçmen olarak kayıtlara geçmek istedim. Bu seçimler, sokağa çıkma yasağının olmadığı ilk seçim." dedi.

Iraklı Şii din adamı ve siyasetçi Ammar el-Hekim ile eski başbakanlardan Nuri el-Maliki de erken saatlerde oylarını kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST