Ipsos'un 28 ülke arasında yaptığı son araştırmaya göre, vatandaşlar gaz ve elektrik faturasından korkuyor. Önümüzdeki faturalarını ödemekte zorlanacaklarını düşünenlerin oranı yüzde 73 seviyesine ulaştı. Enflasyonun 79,6'ya dayanması, hayat pahalılığı gibi sorunlar nedeniyle Türkiye'de yaşayanların yüzde 63'ü gelecek yıl yaşam standartlarının daha da düşeceğini öngörüyor.

Hayat pahalılığı, ekonomik kriz gibi nedenler vatandaşları zora sürüklemeye devam ediyor. Türkiye'de yaşayanların yüzde 63'ü gelecek yıl yaşam standartların daha da düşeceğini öngörürken Ipsos'un 28 ülke arasında yaptığı son araştırmaya göre, vatandaşlar gaz ve elektrik faturasından korkuyor.

Merkez Bankası rezervlerinde düşüş: 3 milyar 756 milyon dolar Merkez Bankası rezervlerinde düşüş: 3 milyar 756 milyon dolar

Araştırmaya Türkiye'den katılanların yüzde 58'i önümüzdeki yıl gerekli harcamaları yaptıktan sonra elinde kalan harcanabilir gelirin azalacağını düşünüyor. Bu oran global ortalamada yüzde 40 seviyesinde.

FATURALARINI ÖDEMEKTE ZORLANACAKLARINI DÜŞÜNENLERİN ORANI YÜZDE 73

Sözcü'nün haberine göre önümüzdeki ay elektrik gaz gibi faturalarını ödemekte zorlanacaklarını düşünenlerin oranı da Türkiye'de yüzde 73 seviyesinde bulunuyor. Araştırmaya göre Türkiye'de insanların yüzde 80'i “gelecek yıl geçen yıl alabildiklerimi alamayacağım” diyor.

Türkiye'de vatandaşların yüzde 87'si gelecek 6 ay içinde enerji faturalarının artmasını, yüzde 88'i ise gıda fiyatlarının artmasını bekliyor.