İntihar eden arkeologun üzerine zimmetlenmek istenen eserlerin kaydı yokmuş

Antep Zeugma Mozaik Müzesi'nde görevli arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharı sonrası yapılan soruşturmada Kaçmış’a zimmetlenmesi istenilen 8 bin 729 eserden 2 bin 433’ünün envantersiz olduğu, sayım so...

KÜLTÜR & SANAT 17.07.2020 - 16:37 17.07.2020 - 16:37 Dokuz8 Haber

Antep Zeugma Mozaik Müzesi'nde görevli arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharı sonrası yapılan soruşturmada Kaçmış’a zimmetlenmesi istenilen 8 bin 729 eserden 2 bin 433’ünün envantersiz olduğu, sayım sonucunda ise 10 eserin bulunamadığı ortaya çıktı.

Genç arkeolog Merve Kaçmış'ın üzerine zimmetlenmesi istenilen eserlerin bir kısmının eksik olduğu ortaya çıktı.

GENÇ ARKEOLOG BASKIYA DAYANAMAYIP İNTİHAR ETMİŞTİ

Antep Zeugma Mozaik Müzesi'nde görevli arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharı üzerine başlatılan soruşmada Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan raporun detayları ortaya çıktı. Zeugma Mozaik Müzesi’nde görevli arkeolog Merve Kaçmış 'mobbing'e maruz bırakılması nedeniyle yaşamına son vermişti. Müzede görevli olan ve daha sonra tayini çıkan arkeolog Ü.Y.P. üzerinde görünen envantersiz ve kayıp eserlerin Kaçmış’ın üzerine zimmetlendirilmesi istenmiş buna direnen Kaçmış ise yaşamına son vermişti. Kaçmış’ın intiharından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı müze müdürü ile iki görevliyi açığa alıp konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

10 ESER KAYIP BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ENVANTERSİZ

Ocak ayında başlatılan soruşturma kapsamında Ü.Y.P. adına zimmetli olan ve Kaçmış’a zimmetlendirilmesi istenilen eserler arkeologlardan oluşan bir komisyon tarafından tek tek sayıldı. Sayım sonrasında 6 sayfalık bir rapor hazırlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na iletildi. 25 Şubat tarihli rapor, Kaçmış’ın intiharı ile ilgili Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasına da girdi. Raporda Ü.Y.P.’nin zimmetinde 8 bin 729 eserin olduğu tespit edildiği, bu eserlerden 2 bin 433’ünün envantersiz olduğu, eserlerden 10’unun bulunmadığı belirtildi. Raporda eserlerle ilgili, “Güncellenen 8 bin 729 adet eser üzerinden yapılan çalışmalarda toplam 8 bin 719 adet eser mevcut envanter bilgilerinden tek tek sayılarak bulunmuş, 10 adet eser bulunamamıştır” ifadesi kullanıldı.

ESERLER YIPRANDI

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre, eserlere ait bilgi ve fotoğrafların yer aldığı envanter defterlerinin aşırı yıprandığı belirtilen raporda, "Envanter defterlerinin aşırı yıprandığı, sayfalarında kopmaların başlandığı, bilgilerin yetersiz olduğu ve defterlerin birçoğunda eser fotoğraflarının eksik olduğu görülmüştür" denilerek tüm envanter defterlerinin yenilenmesi gerektiği belirtildi. Raporda yer alan bilgilere göre bazı bronz eserlerde oksitlenme, demir eserlerde ise korozyon nedeniyle dökülmelerin başladığı tespit edilerek acil önlem alınması gerektiği önerildi. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@