Interpol'den Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten

Interpol'ün Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer için bugün saat 10.00'da kırmızı bülten çıkardığı aktarıldı.Adalet Bakanlığınca, Türkiye'deki kripto para borsalarından Thodex'in kurucu ve y...

GÜNDEM 23.04.2021 - 10:58 23.04.2021 - 10:58

Interpol'ün Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer için bugün saat 10.00'da kırmızı bülten çıkardığı aktarıldı.

Adalet Bakanlığınca, Türkiye'deki kripto para borsalarından Thodex'in kurucu ve yöneticisi Fatih Faruk Özer'in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk'tan iadesi için işlem başlatıldı. Bu kapsamda, Özer hakkında "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçlarından İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama emri düzenlendi. Başsavcılığın talimatıyla Özer'in iş yerinde arama yapıldı ve banka hesaplarına tedbir konuldu. İçişleri Bakanlığı'nın 22 Nisan tarihli yazısıyla, İstanbul Havalimanı'ndan 20 Nisan'da Arnavutluk'taki Tiran Uluslararası Havalimanı'na gittiği belirlenen Özer'in, bu ülkede bulunduğu teyit edildi. Bu kapsamda, Özer hakkında kırmızı bülten yayımlanması amacıyla Başsavcılık tarafından düzenlenen evrak İçişleri Bakanlığı'na iletildi. Özer'in Türkiye'ye iade edilmesi amacıyla Arnavutluk'ta tutuklanması için Başsavcılıktan temin edilen belgeler, Adalet Bakanlığınca yapılan tercüme işleminin ardından gereği için Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarına gönderildi. Adalet Bakanlığının Thodex'in kurucu ve yöneticisi Fatih Faruk Özer’in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk’tan iadesi için işlem başlatması üzerine, Interpol, Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'e bugün saat 10.00'da kırmızı bülten çıkardı.

SOYLU, ARNAVUTLUK İÇİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Fatih Faruk Özer’in yakalanması için Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci ile telefonda görüştüğü kaydedildi.

8 İLDE OPERASYON: 62 GÖZALTI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsası Thodex hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, şirketle irtibatları olduğu tespit edilen 78 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, söz konusu soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 8 ilde düzenledikleri eş zamanlı operasyonda, zanlılardan 62'sini yakaladı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital malzeme ve doküman ele geçirildi. Firari 16 zanlının da yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@