Sosyal medya devi Instagram, iOS uygulamasına getirdiği yeni bir özellikle kullanıcıların uygulama üzerinden kalıcı olarak hesaplarını silebilmelerine olanak tanıyacağını duyurdu. Ancak bu özellik Android işletim sisteminde kullanılamayacak.

İşlem, uygulamadaki Profil sekmesinde yer alan Hesap ayarları üzerinden yapılacak. Hesaplarını silen kullanıcılara Instagram, 30 gün süre tanıyacak. Bu sürede fikrini değiştiren kullanıcılar, hesaplarını tekrar açabilecek. 30 gün sonunda ise ilgili hesap, kalıcı olarak silinecek.

ZORUNLU OLDUĞU İÇİN BAŞLADI

Kararın Apple'ın yeni AppStore kurallarını yayınlamasının ardından alındığı açıklandı. Buna göre, AppStore tarafından yapılan yeni güncelleme ile uygulama üzerinden kaydolmaya izin veren platformların hesap silmeye de izin vermesini zorunlu kılmaya başlanmıştı.

Rusya'dan Google'a 373 milyon dolarlık rekor ceza Rusya'dan Google'a 373 milyon dolarlık rekor ceza

REELS'E DE YENİ ÖZELLİK

Öte yandan Instagram, Reels konusunda da harekete geçti. Mark Zuckerberg, şirketin 2021 için dördüncü çeyrek kazanç raporunu açıkladığında, Reels'in artık Meta'nın en hızlı büyüyen içerik formatı olduğunu söylemişti.

Instagram'a gelen yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılar, paylaştıkları fotoğrafları, videoları veya Reels içeriklerini profillerin başına sabitleyebilecek. Reels konusunda yeni atılımlar yapan sosyal medya platformu, son güncelleme ile birlikte Reels videolarının süresini de uzattı. Şirket ayrıca, tüm videoları Reels'e çevirebileceklerinin de sinyallerini verdi.