İnsan yaşamına uygun gezegenler keşfedildi

Bilim insanları, insan yaşamına olanak tanıyan birden fazla gezegen keşfettiklerini açıkladı. Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar Hycean gezegenlerinin bir illüstrasyonunu da paylaştı.

BİLİM & UZAY 28.08.2021 - 10:43 28.08.2021 - 10:49

Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar "Hycean" adını verdikleri gezegenlerin, okyanuslarla çevrili olduğunu ve hidrojen zengini bir atmosfere sahip olduklarını duyurdu. İnsan yaşamının mümkün olduğu ifade edilen bu gezegenlerden bazılarının bir yanı devamlı olarak karanlık, diğer yanı da aydınlık oluyor. Gezegenler yıldızlara yakın olduğundan insan yaşamının karanlık tarafta mümkün olabileceğini öngörüyor.

"MİNİ NEPTÜN"

Guardian gazetesinin haberine göre uzmanlar, yarıçapı Dünya'dan iki kat fazla, kütlesi de sekiz kat fazla olan ve "mini-Neptün" olarak nitelendirilen gezegende yaşamın mümkün olabileceğini belirlediler. "Hycean" adı verilen yaşanabilir gezegenler grubu hakkında bilgi veren Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Nikku Madhusudhan, Hycean gezegenlerini "hidrojen zengini atmosfere sahip su dünyaları" olarak tanımlıyor. Madhusudhan ayrıca, NASA'nın Kasım ayında uzaya fırlatması beklenen James Webb Uzay Teleskobu'nun da desteğiyle önümüzdeki iki ya da üç yılda ilk biyolojik göstergeleri keşfedebileceklerini düşünüyor. Madhusudhan, "az miktarda da olsa mikrobiyal yaşamın buralarda mümkün olduğunu, zaten Dünya'daki yaşamın da aynı şekilde başladığını da vurguluyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST