İnşaat işçileri: Hakkımızı Adem Çelik'e yedirmeyeceğiz

Adem Çelik Şirketler Grubu’nun ihbar tazminatı dahi vermeden işten çıkardığı işçiler "Biz hakkımızı alana kadar burada direneceğiz. Hakkımızı Adem Çelik’e yedirmeyeceğiz" dediler.https://www...

EMEK DÜNYASI 12.12.2019 - 14:54 12.12.2019 - 14:54

Adem Çelik Şirketler Grubu’nun ihbar tazminatı dahi vermeden işten çıkardığı işçiler "Biz hakkımızı alana kadar burada direneceğiz. Hakkımızı Adem Çelik’e yedirmeyeceğiz" dediler.

https://www.youtube.com/watch?v=Ek0jM_Y53g4İhbar tazminatı dahi verilmeden işten çıkarılan Adem Çelik Şirketler Grubu’nda çalışan 13 işçi, İnşaat-İş Sendikası ile birlikte Büyükçekmece’de bulunan Adem Çelik Şirketler Grubu binasının önünde eyleme başladı.Adem Çelik İnşaat’ta çalışan 13 işçinin işten çıkarılmasının ardından başlayan eylem sonrasında şirkette çalışan işçiler de direnişe destek vererek ‘iş yavaşlatma’ eylemine başladılar. 13 işçi ile başlayıp şu an 49 işçi ile devam eden eylemlerin 24’üncü gününde işçi temsilcilerinden Enes Karabey Dokuz8Haber’e açıklamalarda bulundu.

İHBAR TAZMİNATI İŞÇİLERE GÖRE ‘6 BİN 734 TL’, ŞİRKETE GÖRE İSE ‘5 BİN 250 TL’

İşçi temsilcisi Enes Karabey, “Eylemin 2’inci günü avukatları geldi. Avukat, ‘Benim bilgim yoktu bu konuda kusura bakmayın özür dileriz sizi mağdur ettik. İhbar tazminatınızı yatıracağız’ dedi. Biz de artık durum değişti biz artık geriye dönük bütün haklarımızı istiyoruz dedik. Avukat ‘Ben bunlarla yükümlü değilim. Ben sadece ihbar tazminatı ile yükümlüyüm. İhbar tazminatlarınızı hesaplatıp veriyorum’ dedi. Bizim hesaplamalarımıza göre ihbar tazminatı 6 bin 734 lira tutuyor. Onların hesaplamalarına göre 5 bin 250 lira tutuyor. Ücretlerimizin yüksek olmasını bahane ederek maaşlarımızdan yüzde 20 kesinti yapıyorlar. Biz de bunu kabul etmedik geriye dönük haklarımızı hesaplattılar alacaklarımızın 3’te birini bize teklif ettiler. Kabul etmedik ya tamamını alacağız ya da hiç almayacağız dedik” açıklamasında bulundu.

“YASAL OLARAK NE HAKKINIZ VARSA VERMİYORUZ”

Çalışmakta olan arkadaşlarının yaşadıklarına değinen Karabey, “Hala çalışmakta olan 19 arkadaşımız da bize destek verdi. Onlarda geriye dönük haklarını istediler. Fakat onlara da aynı şey söylendi. Beğenmeyen çıksın gitsin sizi işten çıkarıyoruz dediler. Bir ay size ihtar süresi veriyoruz sonra sizi işten çıkarıyoruz dediler. Fakat ihtar süresine dahi uymadılar. Kanuna göre ihtar süresi verdiklerinde günlük her gün 2 saat vermeleri lazım o maddeyi bile kullandırtmadılar. Arkadaşlarımız da doğal olarak 34’üncü maddeye uyarak. İş yavaşlatma eylemine bulunacaklarını söylediler. İşverenler hakkınızdır iş yavaşlatma eylemine başlayabilirsiniz dediler. Eylem sırasında arkadaşlar bize 2 gün süre verin patronun bunlardan haberi yok. Bilgi verilmemiş Adem Çelik’e ‘Bize süre verin. Hesaplarınızı yaptıralım Adem Çelik’e sunalım. Adem Çelik kabul ederse Cuma gününe kadar paranız akşama kadar hesabınızda olacak’ dediler. Bu süreç sonrasında içerideki arkadaşlar eylemlerini bırakıp işlerine devam ettiler. Sonra gelip arkadaşlara ‘yasal olarak ne hakkınız varsa vermiyoruz’ dediler. Dışarıdaki eylemci arkadaşlarınıza mı katılmak istiyorsunuz ne yapmak istiyorsanız yapın dediler” ifadelerine yer verdi.

“SUDAN BAHANELERLE İNSANLARIN ÇALIŞMASINI ENGELLİYORSUNUZ”

Kendilerine destek veren arkadaşlarının da zor duruma sokulduğunu belirten Karabey, “ 19 arkadaşımız 34. maddeyi kullanarak iş yavaşlatma eyleminde bulundular. 19 kişinin arasında depocu arkadaşımız da vardı. Depocu arkadaşımız depodaki tüm eşyalardan sorumlu ve kendisi de iş yavaşlatma eylemine katıldığı için depoyu açmama kararı aldı ve otuma eylemine başladı. Arkadaşımıza ‘Biz gerekirse deponun kapısını kırar depoyu kullanırız’ dendi. Arkadaşımız, ‘Ben yasal olan hakkımı kullanıyorum, depoyu açmıyorum, kullanmıyorum’ dedi. Şirket yöneticileri ise, ‘Siz sudan bahanelerle insanların çalışmasını engelliyorsunuz’ diyerek, 29. maddeden bize destek veren arkadaşlarımızı işten çıkardılar.  29. madde içerisinde yüz kızartıcı suçlar da var. Hırsızlıkla suçlanma gibi. Başka bir iş arasalar dahi karşılarına çıkacak şeyler o iş yeri bu arkadaşlarımıza kötü gözle bakacak. Bu arkadaşlarımız önceki iş yerinde hırsızlık mı yaptı diye düşünülecek” açıklamalarında bulundu.

ADEM ÇELİK: ”BUNLAR TERÖRİST, HAKLARINI ARAMIYORLAR”

Enes Karabey sözlerine “Bize yardıma gelen birçok partiden gruptan gelen arkadaşlar oldu. Öğrenci grupları bize destek verdiler. Büyük Birlik Partisi’nden gelen dahi oldu. Türkiye Komünist Partisi’nden gelen oldu. Halkların Demokratik Partisi’nden gelen oldu. Ve bu partiden arkadaşlarımız bizi ziyarete geldiği için bize terörist suçlamalarında bulundular. Ve bu partiden arkadaşlarımız bizi ziyarete geldiği için bize terörist suçlamalarında bulundular. Adem Çelik çevresine ‘Bunlar teröristler hakkını aramıyorlar. Bunlar taşkınlık yapmaya geldiler. Bunlar terörist’ diyor” diyerek devam etti.

“ADEM ÇELİK’İN ŞOFÖRÜ ‘ÇIBANIN BAŞI SENSİN’ DİYEREK ARABAYI ÜZERİME SÜRDÜ”

Eylemlerin medyada ses getirmesinin ardından Adem Çelik’in sinirlerinin iyice gerildiğini öne süren Karabey,  “Adem Çelik’in geldiği gün şoförü arabayı üzerimize sürdü. Bize ‘şerefsizler’ diye hakaret etti. Özellikle bana “Çıbanın başı sensin” diye hakarette bulundu ve bunu polislerin önünde yaptı fakat polisler müdahale etmedi. Kavga çıkınca polis müdahale etti ama bize müdahale etti onlara değil” açıklamalarında bulundu.

“POLİSLER BİZİ EĞİTİMİ ENGELLİYORSUNUZ BAHANESİYLE GÖZALTINA ALDILAR”

Karabey, “Polisler bize, ‘Siz burada eğitimi engelliyorsunuz. Kaldırımı işgal ediyorsunuz. Ulaşımı kapatıyorsunuz’ diyerek bizi gözaltına aldılar. Biz anayasal hakkımızı kullandık. Anayasanın bize sunduğu yasaya göre böyle bir hakkımız var. Bize polisler gözaltı süresinde kendi hazırladıkları ifadelerini imzalatmak istediler. Biz onları imzalamadık biz kendi hazırladıklarımızı imzaladık. Ertesi gün İlçe Emniyet Müdürü gelip ‘Arkadaşlar burada eylem yapmak serbest ve herhangi bir yasayı delmiyorsunuz. Sizin en doğal hakkınız orada eylem yapabilirsiniz’ dedi” ifadelerini kullandı.

“HAKKIMIZI ADEM ÇELİK’E YEDİRMEYECEĞİZ”

Karabey, “Adem Çelik bize terörist dedikten sonra kendi şirketine bile gelemiyor. Karşımıza çıkmaya cesareti yok. Biz hakkımızı alana kadar burada direneceğiz. Hakkımızı Adem Çelik’e yedirmeyeceğiz. Bizim talep ettiğimiz ücret onların çerez parası bile değil ama vermemekte direniyorlar. Biz de almakta direteceğiz. Biz paramızı alana kadar eylem sürecimiz devam edecek. Eylemimizi sürdüreceğiz ve o parayı onlardan sonuna kadar alacağız” açıklamalarıyla sözlerine son verdi.  

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@