İngiliz basını: "İngiltere Kuzey Kıbrıs'ı tanımayı değerlendiriyor"

İngiltere'nin Kuzey Kıbrıs'ı tanımayı değerlendirdiği, böyle bir adımın İngiltere ile Kuzey Kıbrıs arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği ileri sürüldü.İngiltere'nin "Cenev...

DÜNYA 26.04.2021 - 12:18 26.04.2021 - 12:18 Dokuz8 Haber

İngiltere'nin Kuzey Kıbrıs'ı tanımayı değerlendirdiği, böyle bir adımın İngiltere ile Kuzey Kıbrıs arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği ileri sürüldü.

İngiltere'nin "Cenevre'de yapılacak görüşmelerde Kıbrıs Adası'nı neredeyse 60 yıldır ikiye bölen siyasi krize barışçıl çözüm bulmada 'tarihi bir fırsat' sunmaya yardımcı olabileceği" aktarıldı. Sunday Express gazetesine konuşan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiliz hükümetini, görüşmelerde önereceği iki devletli çözümü desteklemeye çağırdığı belirtildi. AA'nın aktardığına göre, Tatar'ın Brexit'le Avrupa Birliği'nden (AB) kurtulan İngiltere'nin tarafsız garantörlük rolünü yerine getirebileceğine ve Kıbrıslı Rumlara ile Kıbrıslı Türklere eşit şekilde davranılmasını sağlayabileceğine inandığı kaydedildi.

İKİ ÜLKE ARASINDA DOĞRUDAN UÇUŞLARIN BAŞLAMASINI SAĞLAYABİLİR

Haberde, hükümet kaynaklarının gazeteye, bakanlarının Kuzey Kıbrıs'ı resmen bağımsız bir ülke olarak tanımayı değerlendirdiklerini söylediği aktarıldı. Sorunun çözümünün, İngiltere'de yaşayan 300 bin Kıbrıslı Türk'e yardım edeceği ve iki ülke arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği vurgulandı. Ayrıca binlerce İngiliz vatandaşının Kuzey Kıbrıs'ı da daha kolay ziyaret edebileceği ve Kuzey Kıbrıs'ın güney ile birlikte popüler bir tatil beldesi haline gelebileceği yazıldı. Aynı zamanda İngiltere'nin Kıbrıs'taki iki askeri üssü konusunda da uzun vadeli bir anlaşma sağlanabileceği belirtildi. Haberde, Brexit müzakereleri sırasında AB'nin İngiltere'ye baskı uygulamak için Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan İngiliz vatandaşlarının, güneye geçmeleri halinde gözaltına alınma ve para cezası ile tehdit edildiği ileri sürüldü.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@