İngiltere'de Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak arka arkaya yaptıkları açıklamalarla istifa ettiklerini duyurdu. Bakanlar, Başbakan Boris Johnson'a güvenlerini kaybettiklerini açıkladı.

Slovenya Cumhurbaşkanı'ndan korkutan uyarı: Savaş uzun sürerse, Balkanlar'a da sıçrar Slovenya Cumhurbaşkanı'ndan korkutan uyarı: Savaş uzun sürerse, Balkanlar'a da sıçrar

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ülkede Covid-19 kısıtlamaları döneminde kuralları ihlal etmesi ve Parti Skandalı'nın (Partygate) ortaya çıkması, hem parti içinde hem de kamuoyunda güvensizlik yarattı. Bu da iki bakanın istifasını getirdi.

İKİ BAKAN İSTİFA ETTİ

Javid, Twitter'dan paylaştığı mektupta, artık vicdanen görevine devam edemeyeceğini ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a güven duymadığı için görevinden istifa ettiğini belirtti.

İstifasını sunmak için Johnson'la görüştüğünü aktaran Javid, "Bu görevde hizmet etmek çok büyük bir ayrıcalıktı, ancak artık vicdanım rahat bir şekilde devam edemeyeceğimi üzülerek belirtmek istiyorum" ifadesini kullandı.

Javid'in istifa açıklamasından kısa bir süre sonra Sunak da Twitter'dan yaptığı paylaşımda istifa ettiğini açıkladı. Sunak, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi şekilde yönetilmesini bekliyor. Bunun benim son bakanlık görevim olabileceğinin farkındayım ancak bu standartlar için savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum."

İki bakanın istifa kararı, Johnson'ın Muhafazakar Parti milletvekili Chris Pincher'a yönelik görevi kötüye kullanma şikayetinden haberdar olmasına rağmen, Pincher'a hükümette verdiği görevden dolayı "son derece pişman" olduğunu açıklamasının ardından geldi. Johnson, milletvekili Pincher'la ilgili tutumu nedeniyle baskı altındaydı.