İngiltere'de hükümetin, ülkeye gelen mültecilerin 10 bin kilometre uzaklıktaki Ruanda'ya gönderilmesini ve başvuruları sonuçlanana kadar orada tutulmasını planladığı kaydedildi.

JOHNSON YENİ PLANI DUYURACAK

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Boris Johnson bugün “yasa dışı göç sorunu ve tekneyle geçişlerle mücadele” konulu yeni bir planı duyuracak.

Johnson, Çarşamba günü Manş Denizi üzerinden ülkeye 600 kişinin girdiğini, sadece birkaç hafta içinde bunun günde 1000'e ulaşabileceğini kaydederek, insanların umutlarının insan kaçakçıları tarafından istismar edildiğini savunacak.

AA'nın aktardığına göre, “Bu cesur yeni planlarla hükümetin sınırların kontrolünü geri aldığını” öne sürecek Johnson, “merhametlerinin sonsuz olduğunu ancak insanlara yardım etme kapasitelerinin sonsuz olmadığını” söyleyecek.

“DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Başbakan’ın konuşmasının ardından İçişleri Bakanı Priti Patel, mültecilerin, işlemleri tamamlanana kadar yaklaşık 10 bin kilometre uzaklıktaki Ruanda'da tutulmasını içeren anlaşmanın ayrıntılarına ilişkin bilgi verecek.

İngiliz Kızıl Haçı Direktörü Zoe Abrams, yaptığı açıklamada, travma geçirmiş insanları dünyanın öbür ucuna, Ruanda'ya gönderme planları karşısında derin endişe duyduğunu belirtti.

Abrams, “Bu sert önlemin çaresiz insanları, Manş Denizi'ni geçmeye çalışmaktan da caydıracağına kani olmadık. İnsanlar buraya, sevdikleriyle tekrar bir araya gelmek gibi hepimizin anlayabileceği nedenlerle ya da İngilizce konuşabildikleri için geliyorlar” dedi.