İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, Afganistan'daki çalışanların tahliyesi için gerekli görüşmeleri yapmadığı için istifa çağrılarıyla karşı karşıya.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İngiltere'de tepki ve istifa çağrılarıyla karşı karşıya.

Taliban, geçen hafta Pazar günü Afganistan'ın başkenti Kabil'e girdiğinde, yıllardır ülkedeki İngiliz ordusu ve diplomatik temsilcilikleri için çevirmenlik ve asistanlık yapan Afgan vatandaşların ülkeden tahliyesi için Raab'ın devreye girerek Hanif Atmar'a telefon etmesi ve koordinasyon sağlaması gerekiyordu.

Ancak bu telefon görüşmesinin hiç yapılmadığı ortaya çıktı.

Raab'ın, bu süreçte Yunanistan'da tatilde olduğu için Afgan yetkilileri arayarak tahliyeleri koordine etme görevini daha düşük kıdemli dışişleri bakanlığı çalışanlarına verdiği açıklandı.

BBC'ye bilgi veren dışişleri bakanlığı yetkililerine göre, "Hızla değişen durum göz önüne alındığında Afganistan hükümeti düşmeden önce bir telefon görüşmesi yapmak mümkün olmadı."

Gözden kaçırmayın

İngiltere, mültecileri Ruanda'ya göndermeyi planlıyor İngiltere, mültecileri Ruanda'ya göndermeyi planlıyor

Raab'ın geçen hafta Cuma günü, Taliban hızla Kabil'e ilerlerken Afgan mevkidaşını araması planlanıyordu.

Şimdi İngiltere'de muhalefet partileri Raab'a istifa çağrısı yapıyor.

Kabine üyeleri ise istifa çağrılarına karşı Raab'a destek veriyor.

Ancak Raab'ın üyesi olduğu Muhafazakar Parti içinde de, Afganistan krizi boyunca hızlı harekete geçemediği ve durumu yeterince kontrol altında tutamadığı gerekçesiyle Raab'a eleştiriler yöneltiliyor.