İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderliği konusunda 148'e karşı 211 oyla güvenoyu aldı ve güven tazeledi. Johnson, pandemi döneminde başbakanlıkta kısıtlamaları delecek şekilde parti yapıldığı gerekçesiyle baskı altındaydı.

Türkiye'den Avrupa Birliği ülkelerine iltica başvurusunda büyük artış gözlendi Türkiye'den Avrupa Birliği ülkelerine iltica başvurusunda büyük artış gözlendi

Boris Johnson, Avam Kamarası'nda yapılan güven oylamasında 148'e karşı 211 oyla hükümetinin devamını sağladı. Johnson ve hükümetinin devamı için, Muhafazakar Parti vekillerinin yarısından bir fazlası, yani 180 oy alması gerekiyordu.

Johnson oylamayı kazandığı için parti lideri ve başbakan olarak görevine devam edecek. Ayrıca bir yıl boyunca kendisine karşı güven oylaması yapılamayacak. Aylar süren spekülasyonların ardından en az 54 milletvekilinin güvenoylaması için yazılı talepte bulunulmuştu.

Johnson oylamayı kaybetseydi, partide yeni bir lider ve başbakan seçilmesi için yarış başlayacak ve Johnson bu yarışa katılamayacaktı. 2018'de Theresa May'in başbakanlığına için yapılan güven oylaması May'in lehine sonuçlanmış, ancak May parti içi çekişmeler nedeniyle istifa etmiş ve yerine Johnson geçmişti.