Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nda dünyanın ekonomik durumunu değerlendirdi, "belirsizlik" uyarısında bulundu.

Dünyadaki genel ekonomik durumun parlak olmadığını vurgulayan IMF Başkanı Georgieva, "Görünüm önemli ölçüde karardı ve belirsizlik son derece yüksek. IMF'nin daha önce uyardığı aşağı yönlü riskler artık gerçek oldu" diye konuştu. Georgieva, Ukrayna'daki savaşın yoğunlaştığını, emtia ve gıda fiyatları üzerinde ek baskılar oluşturduğunu aktardı. Küresel finansal koşulların tahmin edilenden daha fazla sıkılaştığına işaret eden Georgieva, küresel tedarik zincirlerinde devam eden salgın kaynaklı aksaklıkların ve yenilenen darboğazların ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturduğunu drile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 17 milyar 160,9 milyon lira borçlanmaya gitti Hazine ve Maliye Bakanlığı, 17 milyar 160,9 milyon lira borçlanmaya gitti

"ÜLKELER ENFLASYONU DÜŞÜRMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPMALI"

Aşağı yönlü risklerin süreceğini ve hatta derinleşebileceğini ifade eden Georgieva, enflasyonun daha kalıcı hale gelmesi halinde daha güçlü politika müdahalelerini gerektireceğini söyledi. Ülkelerin enflasyonu düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini vurgulayan Georgieva, enflasyonu düşürememenin toparlanmayı riske atabileceğini ve savunmasız insanlar için yaşam standartlarına daha fazla zarar verebileceğini belirtti. Georgieva, maliye politikasının merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına alma çabalarını engellememesi, yardımcı olması gerektiğini dile getirdi.