Muğla’da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yaşadıklarını anlatan çiftçi, “Biz ne iş yapacağız? Artık mezardakilere kalk biz yatalım diyecek hale geldik. Bu çiftçinin sahibi yok” dedi.

Muğla’da narenciye üreticilerini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yaşadıklarını anlatan çiftçi, “Ziraat Bankası, çiftçinin bankası dediler. Demirören’e 750 milyar dolar, benim paramı, çiftçinin parasını verdiler. Traktörüm evimin önünde. Gemiciye veriyor 3,5 liraya mazotu, bize veriyor 8 bin 500 liraya. Tarla boş yatıyor. 6 liraya tohum alacağım 3 liraya buğday satacağım. Biz ne iş yapacağız? Artık mezardakilere kalk biz yatalım diyecek hale geldik. Bu çiftçinin sahibi yok” dedi.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sabah saatlerinde Muğla’ya geldi. Dalaman’da bir narenciye bahçesine girerek üreticilerle bir araya geldi. Narenciye üreticileri ile birlikte hasada katılarak limon kesen Kılıçdaroğlu, burada işçi ve çiftçilerle sohbet etti.

Kılıçdaroğlu’na derdini anlatan limon üreticisi; maliyetlerdeki yüzde 83’lük artışa karşın limon fiyatlarının geçen seneye göre neredeyse yarı yarıya azaldığını anlattı.

Kılıçdaroğlu’na yaşadıklarını anlatan bir üretici ise “Şu an hükümetten birinin bana desteği hiç yok. Yalnızım. Elimizden tutsa, devlet bize destek verse. Teşviklerini bize verse ne olur, her şey düzelir. Seneye çok kötüyüz” dedi.

Kılıçdaroğlu daha sonra Köyceğiz’de Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret ederek burada üreticilerle birlikte, çiçek ekti. Ardından üreticilerle bir toplantı yaptı. Burada kooperatif kurarak kendi üretimini yapan kadınlar, destekleri için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e teşekkür ederek, artan girdi maliyetleri nedeniyle de zorlandıklarını ifade etti.

“MANDALİNAYI 2 LİRAYA SATACAĞIM ALICI YOK”

Toplantıda konuşan bir narenciye üreticisi Kılıçdaroğlu’na adeta isyan etti:

“Maliyeti 2 lira, 1 liraya Türkiye Cumhuriyeti’nde limon işlem görmüyor. Ben bu limonu ellerimle, gayret göstererek ürettim. Bu gördüğünüz limon Muğla piyasasında 1 liraya işlem görmüyor. Mandalinanın şu anda piyasada adı yok. 2 liraya satacağım alıcı yok.

Geçen sene aldığım, tonu 2 bin 400 lira olan gübrenin (fiyatı) 5 bin 400 lira, 3 bin 200 lira olan 7 bin 800 lira. Tonu 15 milyara gübre var. İlk okulda ben de matematik dersi gördüm, bu TÜİK’te hesaplayanlar, ilkokulda ben de matematik gördüm, bu hesap nasıl yüzde 21 çıkıyor? Bir çiftçi olarak bana bunu bir anlatsınlar. Aynı okulu okumadık mı aynı hesabı görmedik mi?”

KILIÇDAROĞLU: ONLAR SARAY’IN OKULUNDAN MEZUN

Çiftçiye yanıt veren Kılıçdaroğlu ise, “Onlar farklı fakülteden mezun. Onlar Saray’ın okulundan mezun olmuşlar” dedi.

Yöneylem anketi: AKP artık birinci parti değil Yöneylem anketi: AKP artık birinci parti değil

"BENİM PARAMI DEMİRÖREN’E VERDİLER"

Üretici şöyle devam etti:

“Efendim biz limonumuzu, mandalinamızı, portakalımızı, narımızı satamazsak devlete yükümlü olduğumuz vergimizi nasıl yatıracağız? İki tane çocuğu nasıl okutacağız Sayın Genel Başkanım? Evime ekmeği nasıl götüreceğim bankaya borcumu nasıl ödeyeceğim? Ziraat Bankası çiftçinin bankası dediler. Demirören’e 750 milyar dolar, bu benim paramı çiftçinin parasını gittiler oraya verdiler.

“MEZARDAKİLERE 'KALK BİZ YATALIM' DİYECEK HALE GELDİK”

Bir dönüm yer 850 milyar artı KDV, 850 milyar kazanan var mı içinizde? Bunu çiftçi alabilir mi? Biz ne yapalım? Ya fabrika yapsınlar işe girelim ya da bizi Rodos’a bağlasınlar Avrupa vatandaşı olalım. Biz ne yapacağız genel başkanım? Traktörüm evimin önünde. Gemiciye veriyor 3,5 liraya mazotu, bize veriyor 8 bin 500 liraya (8 buçuk liraya). Traktör, tarla boş yatıyor. Buğday dikemiyorum. Ben bu buğdayı bu sene dikmezsem haziranda, temmuzda nerede hasat yapacağım? Maliyetten de yapamıyorum. 6 liraya tohum alacağım 3 liraya buğday satacağım. Biz ne iş yapacağız? İliğimize kadar her gün vergi veriyoruz. Artık mezardakilere kalk biz yatalım diyecek hale geldik. Bu çiftçinin sahibi yok.”

CEBİNDEN 6 TL ÇIKARAN TÜCCAR: BU SON PARAM

Benzer sorunlar nedeniyle mağdur olduğunu söyleyen bir başka üretici ise, şunları söyledi:

“Burada olduğunuzu duyup geldim, (cebinden 6 TL çıkararak) inanır mısınız, tünelden geçecek param yoktu, üstten geldim ve basarak geldim. Ticaret yapıyorum, 4 aya çek veriyorlar. Sabah verdiğim fiyata akşam müşteriye mal satamıyorum. Buraya kadar geldi. 4 eleman çalıştırıyorum onlara dahi maaş verecek param yok. (masaya koyduğu 6 TL’yi göstererek) cebimdeki tüm para bu. Son param bu. Belki cüzdanına saklıyor derler. (boş cüzdanını sallayarak) işte. Ben Fethiye’de dürüst ticaret yapmaya çalışan bir insanım” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: AZ KALDI GÖNDERECEĞİZ

Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu ise, şöyle konuştu:

“Biz isteriz ki üreten, alın teri döken herkes kazansın. Herkes evine bereketle ekmek götürsün. Huzur içinde yaşasın. Herkesin kazandığı bir toplumda herkes mutlu olur. Her evde mutluluk olur. Bizim umudumuz bu. Fiyatların olağanüstü artmış olması dolayısıyla büyük bir sıkıntı var.

Biraz sabredeceksiniz. Sandığa kadar… Altı ay içinde çiftçiye nefes aldıracağız. Özellikle kadın kooperatiflerinin sayısının artmasını istiyoruz. Bekleyin. Moralinizi bozmayın, umudunuzu kaybetmeyin, az kaldı. Göndereceğiz. Geliyor gelmekte olan” diye konuştu.