Türk Basın Tarihini Yeniden Düşünmek başlıklı sempozyumda konuşan İletişim Başkanı Fahrettin Altun; Türkiye'de basının özgür olduğunu iddia ederek “Medya özgürlüğü ve ifade hürriyeti geçmişte olmadığı kadar bugün genişletilmiştir, güvence altına alınmıştır." dedi. Altun, sosyal medyada ise Türkiye'nin "dijital olarak kuşatıldığını" öne sürdü ve yeni yasa hazırlığını "Türkiye'nin huzuru" tabiriyle savundu.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun Türk Basın Tarihini Yeniden Düşünmek Sempozyumu'nda yaptığı konuşmasında, demokrasinin önemli sütunları arasında özgür, çok sesli ve nitelikli medyanın yer aldığını belirterek, Türkiye'de basının özgür olduğunu söyledi.

Türkiye'de basın özgürlüğü ve ifade hürriyetinin Türkiye aleyhine çarpıtılıarak, istismar edildiğini savunan Altun "Medya özgürlüğü ve ifade hürriyeti geçmişte olmadığı kadar bugün genişletilmiştir, güvence altına alınmıştır. Bu gerçeğe rağmen basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti gibi kavramlar içeride ve dışarıda ülkemiz aleyhine çarpıtılmış ve istismar edilmiş yaklaşımlarla Türkiye aleyhtarlığının bir malzemesi olarak kullanılmaya çalışılmaktadır” diye konuştu.

ASPARAGAS HABERLERDEN ŞİKAYET ETTİ

Altun sözlerine şöyle devam etti:

“Hem geleneksel medyada hem de sosyal medyada 5N1K kuralının unutulduğunu, hiçe sayıldığını görüyoruz. Haberlerin birçoğunda bu kuralın, bu temel prensibin, haberciliğin bu ana noktasının görmezden gelindiğini görebiliyoruz. Hız, tıklanma, sosyal medya metrikleri, sansasyon, tiraj ve reyting ne yazık ki hakikatin yerine geçer hale gelmiştir. Bunlar da medyada birer değere dönüşmüştür. Masa başında üretilen asparagas haber, sahte bilgi, kurgusal metinler, montaj videolar ve fotoğraflar hakikati geri plana itmekte, karartmakta ve gölgelemektedir.”

İnternet televizyonu solladı! İnternet televizyonu solladı!

"BU YASADAN TOPLUMUN HUZURUNU ZEHİRLEYENLER RAHATSIZ OLUR"

Türkiye Büyük Millet Meclisinde basının sorunlarını kapsayan bir yasa çalışması olduğunu hatırlatan Altun yasayı şu sözlerle savundu:

“Meclisimizdeki bu çalışmadan, özgür medya, çoğulcu toplum ve demokratik siyaset idealine riayet eden herkes gibi biz de memnuniyet duyuyoruz. Bu düzenlemeden ancak ve ancak dezenformasyon yapanlar, kişilik haklarına saldıranlar, yalan ve çarpıtılmış bilgilerle kamu düzenini bozmaya çalışanlar, haber alma özgürlüğünü ipotek altına almaya çalışanlar, demokratik değerli tahrip edenler, sistematik yalan mekanizmalarına çomak sokulanlar, siyaset sahnesini ve toplumsal huzuru zehirlemeye çalışanlar rahatsız olurlar."