İletişim Başkanı Altun'dan Twitter açıklaması: "İddialar gerçek dışı"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter'ın AKP ile bağlantılı olduğunu belirterek 7340 hesabı 'manipülasyon yaptıkları için' kapatmasına tepki gösterdi. Altun, Twitter'ın "sahte...

GÜNDEM 12.06.2020 - 17:00 12.06.2020 - 17:00

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter'ın AKP ile bağlantılı olduğunu belirterek 7340 hesabı 'manipülasyon yaptıkları için' kapatmasına tepki gösterdi. Altun, Twitter'ın "sahte hesap" iddiasının gerçek dışı olduğunu savundu.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’ın Türkiye’de iktidar adına manipülasyon yaptıklarını belirterek bazı hesapları kapatma kararı almasına ve kapatılan hesaplarla ilgili yapılan açıklamaya tepki gösterdi.Altun, Twitter hesabından paylaştığı açıklamada Twitter’ın kapatılan hesapların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek amacıyla açılan sahte hesaplar olduğu ve bu hesapların tek bir merkezden yönetildiği açıklamasının ‘gerçek dışı’ olduğunu söyledi.Altun, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"DOKÜMANLAR TARAFLI VE SİYASİ SAİKLERLE OLUŞTURULMUŞ"

Twitter adlı sosyal medya platformu bu gece yarısı yaptığı bir açıklamayla Türkiye’de 7 binden fazla hesabın kapatıldığını duyurmuştur. Twitter’ın yaptığı açıklamada kapatılan hesapların Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amacıyla açılan ‘sahte’ hesaplar olduğu ve bu hesapların tek bir merkezden yönetildiği iddiası gerçek dışıdır. Hesapların kapatılması kararına dayanak olarak öne sürülen birtakım dokümanların da bilimsellikten uzak, taraflı ve siyasi saiklerle oluşturulduğu açıkça görülmektedir.

TWİTTER KARA PROPAGANDA MAKİNESİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR

Merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir şirketin almış olduğu kararı, ideolojik yaklaşımlarını bilimsel veri olarak pazarlamaya kalkışan birtakım eşhas tarafından hazırlanmış raporla meşrulaştırma çabası tarihi bir skandaldır. Tek bir teknik kanıt sunulmaksızın, tamamen varsayımlardan hareketle, ilgili-ilgisiz birçok sosyal medya hesabını aynı potada eritme amacı taşıdığı açık olan bu adımın atılması, yine somut dayanaktan yoksun şekilde Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve bir siyasi hareketin zan altında bırakılması kabul edilemez. Şeffaflık ve ifade hürriyeti kılıfına saklanmış bu ceberut yaklaşım bir kez daha göstermiştir ki, Twitter bir ticari sosyal medya kuruluşu olmanın ötesinde belirli bir siyasi ve ideolojik yaklaşımı benimseyen, bu yaklaşımına uymadığını düşündüğü tüm kullanıcılara ve aktörlere çamur atmaktan çekinmeyen bir ideolojik kara propaganda makinasına dönüşmüştür.

PKK VE FETÖ’NÜN FAALİYETLERİNE KOL KANAT GERİYOR

Çok yakın geçmişte özellikle ABD’de şahit olduğumuz tartışmalar da düşünüldüğünde, Twitter’ın siyaseten Türkiye Cumhuriyeti’ni konumlama arzusu, kuruluşun PKK ve FETÖ gibi Türkiye’ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir. Geçmişte bu tür yollara tevessül etmiş birçok yapının nihayetinde nasıl bir akıbetle baş başa kaldığını bu şirkete hatırlatmak isteriz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti hiçbir surette sahteciliğe, manipülasyona ve dezenformasyona geçit vermeyecek, ülkemizde ve tüm dünyada her zaman hakikati, hür düşünceyi ve dijital farkındalığı güçlendirmek için çalışmaya devam edecektir.https://twitter.com/fahrettinaltun/status/1271418244491067392

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST