Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, “Mezun olduktan sonra yıllarca atanmayı bekleyen ziraat mühendisleri ya özel sektörde kötü şartlarda ya da garson, vale, gardiyan olarak alan dışı işlerde çalışıyor. Tarım ülkesiyiz, kendi kendimize yetebilecek haldeyken yanlış politikalar yüzünden muhtaç hale geldik" dedi.

İlay Aksoy, bugün atama ziraat mühendisleriyle çevirim içi bir toplantı yaptı. Toplantıya katılan bir ziraat mühendisi şöyle konuştu:

“Ben, 2021 mezunuyum. Bu grup arasında en gençleri benim, ilk KPSS girişim. Birçok arkadaşım 7, 8, 9 senedir atama bekliyor. Her yıl ziraat fakültesinden 5 bin kişi mezun oluyor. Toplam 120 bine yakın işsiz ziraat mühendisi arkadaşımız var. Kamuda çalışan da 16 bin arkadaşımız var. Son 3 yılda da yapılan atamalara baktığımızda, 523 gibi komik bir sayı var. 3 yılda toplam 15 bin mezun var. Atanan kişi sayısı 523. Yüzde 2 gibi bir istihdam sağlanıyor. Sonrasında iş bulamayan arkadaşlarımızın bir kısmı vale, garson, barmen oluyor.

Atama sayımız çok az, özel sektörde verilen iş ilanları çok az. Herkes tecrübe istiyor, bir çoğumuz tecrübesiz. Şahsen ben hiç çalışmadım, bir senedir farklı dallarda çalışıyorum. Özel sektörde de kamuda da alanımız bayağı kısıtlı. Biz, ne yapacağız diye kara kara düşünüyoruz. Benim yaşım çok genç diğer arkadaşlara göre, birçok arkadaşım evli, çocuklu. Nasıl hayatta kalıyorlar ben anlamıyorum. Herkes ruh sağlığını bozdu, ziraat mühendisleri olarak. Atanamayan arkadaşlarımdan örnek vereceksem; birçoğu asker, polis, kâtip, gardiyan oldu. Olamayanlar da garson, barmen, vale olarak hayatına devam ediyor. Çok acı bir durum bu bizler için. Üzülüyorum ama üzüldüğümle kalıyorum.”

“TİCARET DENETMEN YARDIMCILIĞI SINAVINA 500 KİŞİ GİRDİ, 4 KİŞİ ALINDI”

Demokrat Partili Aksoy, Türkiye’nin tarım ülkesi olduğuna belirterek ziraat mühendislerinin yaşadığı problemlere ilişkin şunları söyledi:

“Ukrayna savaşında da gördük ki çok ciddi bir gıda krizi yaşıyoruz. Bu durumda, Türkiye olarak tarıma çok daha fazla önem vermeliyiz. Yaptığımız saha çalışmalarında, gezdiğimiz illerin ziraat odalarını ziyaret ediyoruz. Orada gördüğümüz en büyük sıkıntılardan biri, çiftçiler bilimsel olarak ekip biçmiyor. İşte burada sizin gibi bilim insanlarına ihtiyaç var.”

Atama bekleyen başka bir ziraat mühendisi, yaşadığı sorunları şöyle anlattı:

“Sesimiz ne kadar duyulursa bizim için o kadar iyi olacak. Bir ay önce ticaret denetmen yardımcılığı sınavı oldu, Ticaret Bakanlığı’nın.  40 adet ziraat mühendisi alınacak. Sonra yazılı ve sözlü sınavı oldu. Yazılı sınavına yaklaşık 500 adet ziraat mühendisi katıldı. Sınavı geçen kişi sayısı sadece 4. 36 kişilik kadro yandı, bitti, kül oldu. Yani ihtiyaç var, ne yazık ki o kadrolar dolmuyor sınavın zorluğundan dolayı. Çok absürt sorular vardı. Genel ekonomi ve alanımızla ilgili sorular var. Ama alanımızla ilgili sorular da dipte, köşede kalmış sorular. Yani 500 kişiden 4 kişinin geçmesi, durumu açıklıyor. Birçok arkadaşımız yüksek lisansını, doktorasını yapmış, bu şekilde sınava girmiş insanlar ama ne yazık ki 4 kişi geçiyor.”

"ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA OLMAMIZ İÇİN SAHAYA İNMEMİZ GEREKİYOR"

Bir diğer ziraat mühendisi de şöyle konuştu:

“2014 mezunuyum, 32 yaşındayım. Yaklaşık 8 yıldır atama mücadelesindeyim ama bir türlü olmadığı için mecburen özele yönlendirilmek zorunda kalıyoruz, çoğu ziraat mühendisi gibi. Son 3 yılda, Furkan arkadaşımızın da dediği gibi 523 gibi, komik bir sayı, yüzde 1,3, belki 2 bile değil… Bu biraz da çiftçilerimizle alakalı. Çiftçilerimizde ziraat mühendislerini aktive edecek ki onları olumlu yönde sahalarda destekleyelim. Çiftçilerimizin yanında olabilmemiz için sahalara inmemiz gerekiyor.

"HOLLANDA, KONYA KADAR BİR ALANA SAHİP, TARIMA YAPTIKLARI KATKI ORTADA"

Tabii devlette de önce atanmamız gerekiyor ki hem devletimize hem çiftçilerimize yardımcı olalım. Furkan arkadaşımızın da dediği gibi, sınavda 500 kişide 4 kişi başarılı oldu ve KPSS’de 15 bin ziraat ataması istediğimizi dile getirdik. Sesimiz duyulmuyor, öğretmenler, sağlıkçılar kadar. Milletimizin öğretmene de sağlıkçıya da ihtiyacı da var ama ziraat mühendisine de ihtiyaç var. Nasıl tıp doktoru insanı iyileştirebiliyorsa ziraat mühendisi de tarlayı, bahçeyi iyileştirebilsin ki vatana millete faydalı olalım. Hollanda, Konya kadar bir alana sahip, ama tarıma yaptığı katkı ortada. Biz yüzde olarak çok fazla olduğumuz halde bu kadar bile fayda sağlanamıyor. Aslında sağlanması gerekiyor. Bu yüzden ziraat mühendislerine ihtiyaç var.”

"ÖZEL SEKTÖRDE DE ŞARTLARIMIZ ÇOK KÖTÜ"

Başka bir ziraat mühendisi de şunları söyledi:

'Solcu aktivistin Twitter hesabı, Elon Musk’ın talebiyle askıya alındı' 'Solcu aktivistin Twitter hesabı, Elon Musk’ın talebiyle askıya alındı'

“2013'te tarım makinaları bölümünden mezun oldum. Stajımı yurt dışında yaptım. Büyük bir ümitle okumuştum. Babam da çiftçi olduğu için severek, isteyerek gittim. Okulu bitirdikten sonra özelde bile bizim çalışma şartlarımız çok kötü. 2013’te mezun oldum, yüksek lisansımı bitirdim, 2016’da işe başladım özel sektörde. Çalıştığım yerde İyi Tarım Belgesi alıp işe başladım. Yani şimdi açılan bir müşavirlik durumu var, bakanın da bahsettiği. O zamanda İyi Tarım Belgesi tarzında bir uygulama vardı. İyi tarım uygulamaları yapıyorduk ama yine özelde biz kendimiz açamıyorduk, çünkü maddi durumumuz yeterli değil. Oradaki nüfuzlu kişiler açıyordu, biz orada çalışıyorduk. Girdim, bir yılım dolmadan, İyi Tarım Belgem kullanıldı, daha sonrasında işten çıkarıldım. Asgari ücret aldım.”