İlaç şirketi Moderna: "Covid-19 aşı adayımız gençler ve yaşlılarda aynı etkiyi yaratıyor"

Moderna, Covid-19 aşısının gençlerde ve yaşlılarda aynı bağışıklık tepkisini yarattığını ve aşının ileri yaşlardaki kişilerde de etkili olabileceği umudunu artırdığını aktardı.İlaç şirketi M...

DÜNYA 27.08.2020 - 13:33 27.08.2020 - 13:33

Moderna, Covid-19 aşısının gençlerde ve yaşlılarda aynı bağışıklık tepkisini yarattığını ve aşının ileri yaşlardaki kişilerde de etkili olabileceği umudunu artırdığını aktardı.

İlaç şirketi Moderna, geliştirdikleri Covid-19 aşısının gençlerde ve yaşlılarda aynı bağışıklık tepkisini yarattığını duyurdu. Bu durum, aşının hastalığı ağır geçirmeye aday ileri yaşlardaki kişilerde de etkili olabileceği umudunu artırdı.Koronavirüse karşı aşı çalışmalarında en önde gelen şirketlerden biri olan Moderna'nın mRNA-1237 adlı aşı adayı denemelerinde, şu anda insan denemeleri yapılıyor.

13 BİN DENEK ÜZERİNDE DENEME

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Moderna, aşının etkisinin 56-70 yaş ve 70 yaşın üzerindeki denekler ve 18-55 yaş arasındaki deneklerle aynı olduğunu açıkladı.Sağlık uzmanları, aşı adaylarının, bağışıklık sistemleri genelde aşılara güçlü tepki vermeyen yaşlılar üzerinde etkili olup olmayacağından kaygı duyuyordu.Şirket, 13 bin denek üzerinde deneme yapıldığını ve bunların yüzde 18'inin, salgından en olumsuz etkilenen etnik gruplar olan Siyah, Kızılderili ve Alaskalı yerliler olduğunu bildirdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST